profil

Maria z Dzieciątkiem - Simon Vouet POPRAWIONA

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Autorem obrazu "Maria z Dzieciątkiem" jest Simon Vouet. To francuski malarz żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Interesował się problemem światłocienia. Był nadwornym malarzem Ludwika XIII. Malował m.in. obrazy o tematyce religijnej.
Oraz przedstawia kobietę z dzieckiem na ręku. Ma ona pogodną, promienną i łagodną twarz. Czule spogląda na swoje dziecko, które trzyma na prawej ręce, tuli je do siebie. Lewa ręka kobiety jest lekko uniesiona do góry, w jej dłoni widnieje mała, delikatna, rozkwitająca róża. Dzeciątko jest nagie, ma ciemne włoski i pulchne ciałko. Prawa jego nóżka unosi się ku górze, a rączki kieruje w stronę mamy, szuka w niej oparcia, jest takie bezbronne.
Kobieta ubrana jest w barwną biało-żółtą sukienkę z wyraźnie zaznaczonym dużym dekoltem. Żółtą chustą ma podwiązane długie, ciemne, splecione włosy. Niebieski szal otula jej ramiona i sprawia wrażenie, ze chce nim otulać dzieciątko. jej twarz jest jasna, oczy lekko przymrużone, skierowane ku dziecku. Usta ma małe i czerwone, a na jej policzkach malują się rumieńce. Widac, ze koieta jest bardzo troskliwa i opiekuncza.
Pomiędzy tłem a kobietą widać bardzo silny kontrast: jasna postać - ciemne tło. Jasna postać kojarzy się z dobrem i ma sie wrazenie, ze matka swoją osoba chce ochronic syna przed złem.
Obraz łączy w sobie barwy zarówno zimne, jak i ciepłe. Światło na postacie pada z lewej strony.
Według mnie obraz ten jest bardzo ładny, taki cieply, napawa radością. Widać na nim wielka miłość matki do syna. Matka trzymająca w ręku czerwono-różowy kwiat pewnie stara się pokazac dziecku piekno tego swiata, by w przyszłosci sie go nie bało. Jednoczesnie patrzy na nie z zadumą i troską. Pewnie martwi sie - jak kazda dobra matka - o jego przyszłość, na pewno bardzo chciałaby, aby nic złego mu sie nie stało.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta