profil

Krótka charakterystyka bohaterów "Wesela" S. Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-14
poleca 83% 2901 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PAN MŁODY


Pan młody to krakowski poeta Lucjan Rydel; klasyczny mieszczanin, okropny gaduła. Ten oto inteligent z Krakowa sięga niekiedy po słownictwo gwarowe. Jest szczęśliwy, radosny, rozkochany w pięknej żonie. Przesadza w swoim zachowaniu w stosunku do wsi; ulega chłopomanii. Odnalazł tu żywą urodę, odnajduje tu życie, spontaniczność, chodzi mu głównie o wygląd. Stylizuje się zewnętrznie (chodzi boso, z gola głową) Chce tylko odpoczywać. Źle interpretuje zwyczaje chłopskie. Myśli, że to siedzenie wśród zieleni, odnajduje tu ucieczkę od codzienności. Pomimo upływających godzin tempo przeprowadzonych rozmów nie słabnie, ale staja się coraz poważniejsze.

PANNA MŁODA


Panna młoda to Jadwiga Mikolajczykowna, chłopka z tejże wsi - Bronowic. Jest to prosta chłopka, która bardzo kocha swojego męża. Zna zwyczaje panujące na wsi. W przeciwieństwie do pana młodego jest bardziej skryta. Podobnie jak on jest radosna, pełna rozsądku, szczęśliwa, otwarta, szczera w reakcjach lecz bardziej ustabilizowana. Decyzje o podjęciu jakichkolwiek działań pozostawia mężowi.

POETA


Czołowy poeta, niezwykle popularny, wykształcony, pogrążony w smutku, interesuje go początkowo Maryna, później natomiast Rachela. Dekadent głosi pesymizm. Ogarnięty niemocą twórczą, powinien być wieszczem.

MARYNA


Młoda i inteligentna, szczęśliwa i radosna Maryna w odpowiedzi na zaloty pustego znużonego powodzeniem u kobiet Poety, cynika pełnego niewiary w życie i sztukę, krótko stwierdza: "Przez pół drwiąco, przez pół serio bawi się pan galanteria"

RADCZYNI


Nie zna się na sprawach wsi; krytykuje młode dziewczęta wiejskie tańczące z chłopami, przekonana o wyższości inteligencji. Brak znajomości prawdziwych realiów życia na wsi.

RACHEL


Córka żydowskiego karczmarza. Symbolizuje wewnętrzne leki i rozterki weselników. Jest wykształcona, posługuje się upoetyzowanym, zmetaforyzowanym językiem

ŻYD


Żydowski karczmarz, którego córka jest Rachela. Jego rozmowa z Panem Młodym to pierwsza poważniejsza dysputa. Poważną nutę do dramatu wnosi określenie przez żyda stosunków inteligencji do mniejszości narodowych mianem przyjaciół "co się nie lubią" oraz ocena chłopskiego stroju Pana Młodego

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

no całkiem całkiem tylko troszke za krótkie

moze być. cho0dz nie powiem mógł sie autor bardziej rozwinąć... :P
Na zachęte 4 :D ( by bardziej autor rozwijał swoje prace)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury