profil

Odwołując się do fragmentu 'Iliady' odpowiedz na pytanie:czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczenego?

poleca 85% 189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego. To w starożytności powstały mity, które ukazują obraz dzielnego, odważnego człowieka. Od zarania dziejów naszej cywilizacji, człowiek dążył do zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb takich jak byt, bezpieczeństwo, czy pożywienie. Potrzebował wskazówek jak żyć i postępować.

Najstarszym z dzieł była "Iliada" Homera. Zostali w niej przedstawieni herosi o pięknych cechach. Najważniejsze cechy greckiego ideału to: szlachetność, waleczność, odwaga, honor i patriotyzm, którym musiał być obdarzony każdy wojownik. Taki był Achilles, Hektor, Agamamnon.

Ale wojownicy nie mogli być bezwzględni musieli również kierować się sercem i odznaczać się ogładą towarzyską. Hektor przełamał lęk, przestał unikać Achillesa i staną z nim do walki. Pomimo przegranej uznano go za bohatera. Dziś współcześni ludzie cenią inne wartości, które były cechami starożytnych ideałów. Są to: wytrwałość, miłość, umiejętność przebaczania, wiara, docenianie roli rodziny.

Na przykładzie powyższego przykładu uważam, że starożytne ideały są cenne dla człowieka współczesnego.

Trzeba pamiętać , że człowiek został stworzony do określonych prac ale także ma swój świat marzeń , w którym dawne ideały zajmują ważne miejsce i to one nas kształcą.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury