profil

Dlaczego miłość kochanków z Werony wciąż inspiruje.

poleca 85% 244 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Moje, myślę, dość bogate doświadczenie literackie i teatralno-filmowe potwierdza, że romantyczna historia dwojga młodych i kochających się ludzi jest wciąż natchnieniem twórców wszelkich sztuk – literatury, teatru, filmu oraz malarstwa. Spróbuję to udowodnić.
Jak wiemy, dramat Szekspira doczekał się licznych adaptacji teatralnych i filmowych. Jedną z nich jest choćby kontrowersyjna ekranizacja w reżyserii .... . Twórca ten przeniósł akcję dramatu w czasy nam współczesne, nie tracąc przy tym na autentyczności historii kochanków.
Należało by wspomnieć, że próby przeniesienia utworu na ekran podjął się także .(włoski) reżyser ......... w swoim dziele pt. „Romeo musi umrzeć”. W przeciwieństwie jednak do ............ skupił się on bardziej na kłótni rodów, traktując wątek miłosny epizodycznie. Zamiast zwaśnionych rodzin mamy tu do czynienia z rywalizującymi mafiami. Zaskakujące było również to, że autor przedstawił Julię jako Murzynkę, a Romea jako Azjatę. Chciał on przez to podkreślić konflikt etniczny.
Nie należy zapomnieć, że również poeci odwoływali się do losów kochanków. Jednym z nich jest Cyprian Kamil Norwid, który już w tytule swojego liryku pt. „W Weronie” nawiązuje do mitycznego miasta. Właśnie owo miasto ogląda autor przez pryzmat minionych wieków, a także zastanawia się, co stało się z miłością dwojga młodych ludzi. Historia nieszczęśliwych kochanków potraktowana jest tutaj jako symbol. Norwid ukazuje, że istnieją w świecie pewne wartości, które mimo upływu czasu pozostają niezmienne, są ponadczasowe (miłość i natura). Dlatego miłość Romea i Julii nie uległa czasowi, zniszczeniom, przetrwała, jest i będzie wieczna.
Wydaje mi się, że na wielu artystach zrobiło wrażenie tak silne uczucie. Miłość Romea i Julii przypomina miłość Tirstana i Izoldy. Wielu z nas chciałoby przeżyć tak silne uczucie. Młodość, niemal dziecinność, bohaterów też odgrywa tu ważną rolę. Szekspir chciał pokazać, do jak silnego uczucia są zdolni młodzi ludzie. Żal u czytelnika wzbudza krótkotrwałość szczęścia. Przez kłótnie rodziców kochankowie musieli brać ślub potajemnie. Jest to smutne, że nigdy nie stworzyli szczęśliwej, kochającej się rodziny. Jednak w naszej świadomości tych dwoje zawsze będzie symbolizować ogrom cierpienia oraz wielkie uczucie aż po grób.
W świetle przytoczonych argumentów widać, że miłość kochanków z Werony do dziś inspiruje artystów. Ludzie chętnie powracają do historii tego wielkiego uczucia. Na deskach wielu teatrów na całym świecie raz po raz odtwarzany jest ten dramat na nowo. Jest on po prostu wieczny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury