profil

Apoteoza pracy w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Rozwiń temat, rozpoczynając od analizy opisu żniw w Bohatyrowiczach.-Określ funkcje tej sceny w ideowej wymowie powieści.

poleca 85% 363 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa w „Nad Niemnem” opisywała prace w apoteozie, czyli przedstawiła ją w sposób idealistyczny, ubóstwiony i pełen świętości. Właśnie ona jest czołową wartością powieści i pełni najważniejsze kryterium oceniania postaci. W opisie żniw w Bohatyrowiczach pomimo bardzo wyczerpującej pracy ludzie są uśmiechnięci, weseli, radośni, towarzyszy im śpiew i śmiech, a jednocześnie są pełni godności i dostojeństwa.
Ludzie pracujący na roli porównywani są do drobnych mrówek, które stąpają po „złotym fundamencie” – ziemi, która pełna jest dostatku i urodzaju. W opisie żniw często jest używany kolor złoty i żółty te kolory symbolizują boskość, żółte są zboża, ścierniska pokrywające olbrzymie połacie ziemi. Pracujący wytrwale ludzie z boskiego punktu widzenia wyglądali jak niezawodny tłum rzeźbiarzy zdobiący ziemię w wspaniałe wzory. Dzięki pracy pomogli stworzyć Bogu ziemię tak bogata, przepiękna i pełną życiodajnych pokarmów. Dla takiego rezultatu musieli poświecić wiele siły i energii. Praca przy żniwach jest bardzo ciężka, „Ulewą żaru błękitna kopuła oblewała ich zgięte plecy”. Choć z pozoru wydaje się nieznaczna – „przyziemne robaki” to z większej perspektywy – „z góry” co z pewnością miało oznaczać siedzibę stwórcy, jest przedstawiona jako zawody bardzo odpowiedzialne i twórcze. Atmosfera przedstawiona w czasie pracy w żaden sposób nie przypomina atmosfery dzisiejszych zbiorów. Wszyscy intensywnie i z radością pracowali, Orzeszkowa umiejscowiła ich na żółtym tle, które zapewne miało symbolizować boskość, a ubrani byli w różowe i białe odświętne stroje, które oznaczają czystość. Tygodnie przed żniwami były pełne przygotowań jakby do jakiegoś wielkiego wydarzenia, czy święta. Wszyscy chcieli wyglądać jak najlepiej, ponieważ było to dla nich publiczne wystąpienie. W fragmencie były również podane osoby które nie zdążyły lub nie miały możliwości do szykownego ubioru takimi postaciami był Łydaś i żona Łydasia. Większość przygotowywała się skrupulatnie, „kobiety dłużej niż zwykle przesiadywały nad brzegiem rzeki(…)dopóki koszula mężom i braci nie nadały prawie olśniewającej białości”, wyciągały z skrzyń i szyły najlepsze ciuchy. Młodzież również zadbała o odświętny ubiór, w przypadku Michała była to dymka koloru kanarkowego, czapka i nowe buty jechał galopem na pustym wozie ustawiony na nim, jakby głównodowodzący na wojnie, ale on nie jechał na wojnę tylko w kierunku pola zebrać plony ciężkiej pracy. Z strony przeciwnej nadjeżdżał Jan Bohaterowicz również ubrany w czapkę i białą koszulę. On przypominał już wojaka, który wraca z zwycięskiej walki, obładowany wielką ilością kosztowności, które zostały zdobyte wytrwała pracą i uporem.
W dziele Elizy Orzeszkowej bardzo widoczne jest hasło „pracy u podstaw” to znaczy pracy dla ludu, troska o jego rozwój i poprawę bytu, chęć poprawy szkolnictwa i stosunków społecznych na wsi. Szczególnie zainteresowani reformami był Witold i Benedykt Korzyńscy. Również ważnym elementem idei tej powieści jest użyteczność dla społeczeństwa i kraju związane z postulatem pracy oraz troska o utrzymanie polskiej ziemi. W „Nad Niemnem” znajduje się podział na bohaterów pozytywnych – ciężko pracujących takich jak Bohaterowicze, Benedykt, Marta ,Kirłowa z córką i Justyna, w grupie negatywnych bohaterów znajduje się Kirło, Emilia, Teresa Plińska są to postacie unikające jakiegokolwiek wysiłku. Orzeszkowa zawarła również w swej powieści krytykę pasożytnictwa arystokracji polskiej. Zachowania szlachty są przeciwne do pozytywistycznych wzorców epoki, których podstawą była praca.
Praca dla tych ludzi to wszystko, bez niej by nie mieli niczego co posiadają, własnymi rękami budowali sobie przyszłość, maja szacunek do natury i do siebie nawzajem. To właśnie ona daje im poczucie godności i zasłużonej dumy, realizuje wszystkie ich ambicje, myśli, aspiracje, sprawia im ogromną przyjemność i radość. Wiec nic dziwnego ze stawiają prace aż tak wysoko, w końcu ona nadaje sens ich życiu i sprawia, że są szczęśliwi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury