profil

Czy klęska całkowicie niszczy człowieka??Na podstawie Edypa i Eneasza

poleca 89% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy klęska całkowicie niszczy człowieka? Jest to bardzo trudny temat do rozważań, ponieważ każda osoba która żyje na ziemi, inaczej reaguje na fakt swej porazki. Moim zdaniem, destruktywnoś klęski zależy od hardości ducha i siły psychiczej człowieka. Jednych ludzi klęska potrafi całkowicie zniszczy, powodując, iż nie widzą sensu dalszej egzystencji, świat jest dla nich bez barw, nieistotne jest wszystko.Drudzy z kolei traktują fakt swej porażki jako jeden z elementów kształtujących ich siłę duchową.
Niezbitym argumentem potwierdzającym moją opinie jest chociażby samobójstwo Dydony, królewny fenickiej. Podczas przybycia Eneasza na ziemię przyszłej Kartaginy, władczyni za sprawą Amora, zakochała sie bez pamięci w głównym bohaterze. Jednak los był dla niej okrutny, a Eneasz musiał opusi ziemie Dydony. Ona dowiedziawszy się o tym, że poniosła klęske, zawód miłosny, zabiła się, nie mogąc znieś bólu porazki po odejściu ukochanego.
Drugim argumentem potwierdzającym moją tezę,że efekt klęski zależy od osobowości człowieka, jest postępowanie Eneasza. On, widząc porażkę swej ojczyzny, swych rodaków, swej rodziny, w wojnie z Grekami, nie załamał się, nie dał za wygran. Wraz z synem i ojcemucieł z pogorzeliska, które zostało po pieknej Troi i wyruszył na poszukiwanie ziemi mu przeznaczonej. Pomimo wielu przeszkód i niedogodności jakie nękały głównego bohatera i jego kompanów podróży, dzieki wytrwałości dotarł do kresu swej wędrówki i wypełnił przepowiednię.
Kolejnym argumentem potwierdzającym moje stanowisko w tej sprawie jest tragedia osobista jaką przeżył Edyp. Władca Teb dowiedziawszy się, iż nieświadomie uśmiercił swego ojca i poślubił matkę, w wyniku doznanej wiekiej krzywdy, porażki życiowej, nie mogąc znieśc brutalnej prawdy, okaleczył się sam i skazał swoje życie na wieczną tułaczkę. Dramat Edypa i konsekwencje związane z zaistniałą sytuacją świetnie ilustrują fakt, destuktywnej siły klęski, która potrafi zdruzgota nawet najwiekszego męża, jeżeli nie jest on silny duchowo.
Moja argumentacja jest doskonałym potwierdzeniem na to, że efekt klęski jest silnie uzależniony od indywidualnych cech każdego człowieka.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi