profil

Różnica między polityką autonomiczną a polityką umowną

poleca 90% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polityka autonomiczna zmierza do osiągnięcia wytyczonych przez państwo celów za pomocą narzędzi o których wyborze, formie i skali zastosowania decyduje ono samo bez uzgodnienia tego z innymi państwami.
Polityka umowna czy konkurencyjna zmierza do osiągnięcia wytyczonych celów przez zawieranie z zagranicą umów gospodarczych. Polityka umowna jest często reakcją na politykę autonomiczną i jest jakby jej rezultatem.
Jeżeli dany kraj utrudnia dostęp do swojego rynku to inne kraje mogą być zainteresowane w zawarciu odpowiednich umów poprawiających warunki tego dostępu.
Z drugiej strony polityka umowna wyklucza zastosowanie pewnych narzędzi. Jeżeli dany kraj w umowach z innymi krajami skonsolidował swoje stawki celne, i to bez odejścia od tych umów co może okazać się trudne, czy też bez przyjęcia ryzyka retorsji ze strony partnerów nie może tych stawek celnych podnieść.
Polityka umowna w zakresie w jakim doprowadza do ustalenia zasad i wzajemnego traktowania się w stosunkach gospodarczych np. zasady wzajemnej niedyskryminacji powoduje, że jeżeli są wprowadzone jakieś autonomiczne posunięcia polityczno-handlowe to powinny być one zgodne z zasadami w umowach międzynarodowych.
Ponieważ umowy międzynarodowe ograniczają swobodę stosowania pewnych narzędzi zagranicznej polityki ekonomicznej to efektem tego jest częstsze i szersze autonomiczne stosowanie innych instrumentów, które tymi umowami nie są objęte.
Między polityką autonomiczną a umowną istnieje więc ścisły związek, oba te rodzaje polityki są w znacznym stopniu wobec siebie alternatywne, tzn. w zależności od sytuacji ten sam cel zagranicznej polityki ekonomicznej może być osiągany przez wprowadzenie bądź polityki autonomicznej bądź umownej, lub obu tych polityk razem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta