profil

Witaminy stosowane w kosmetykach

poleca 85% 463 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W skórze zdrowej, młodej, samoczynnie dochodzi do odnowy zniszczonych komórek pod wpływem różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Jednak w późniejszym wieku systemy regeneracyjne działają coraz wolniej, co objawia się procesem starzenia skóry, następuje zmniejszenie jej sprężystości i elastyczności. Powoduje to zmarszczki, pojawiają się przebarwienia, nadmierna keratynizacja, suchość skóry. W tej sytuacji jest zrozumiałe, że należy w różny sposób hamować procesy starzenia i chronić przed czynnikami niszczącymi. Można to czynić za pomocą WITAMIN.
Jak działają witaminy na zdrowie i urodę, wiemy od dawna, ale czy można je zastosować w kosmetyce? - tego dowiedzieliśmy się dopiero w ostatnich latach. Wcześniej sądzono bowiem, że witaminy nie przenikają przez skórę.
Współcześnie, gdy dokładnie poznano fizjologię skóry, włosów, paznokci, znacznie wzrosło zainteresowanie miejscowym stosowaniem witamin. Witaminy, w odpowiednich dawkach, odgrywają bardzo ważną rolę w procesach ochrony i odnowy skóry, włosów i paznokci. Badania wykazały, że w wyniku procesów starzenia się organizmu, działania promieniowania UV i zanieczyszczenia środowiska, może wystąpić niedobór witamin w skórze i włosach, prowadzący do niekorzystnych zmian. Miejscowe stosowanie witamin zawartych w kosmetykach, opóźnia i powstrzymuje zmiany związane z procesami starzenia się skóry takie jak: suchość, utrata elastyczności i powstawanie zmarszczek.
WITAMINY STOSOWANE W KOSMETYKACH
- witamina A i jej prowitaminy /karoteny/
- kwas D-pantotenowy /witamina B5/, a szczególnie
D-pantenol /prowitamina B5/
- witamina C i jej pochodne
- witamina E i jej pochodne
- witamina F czyli niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe i jej estry.
PRZEGLĄD WAŻNIEJSZYCH WITAMIN
STOSOWANYCH W KOSMETYKACH
Witamina A i karoteny /prowitaminy A/
Witamina A jest eliksirem młodości. Jeżeli błony komórkowe \\\\"zapakowane\\\\" są wit. A, komórki żyją dłużej i pracują sprawniej. Dzikie zwierzęta dlatego do późnej starości zachowują piękne futro, pióra czy łuski, że prawidłowo się odżywiają dostarczają odpowiedniej ilości witaminy A. Ludzie, podobnie jak zwierzęta, chcąc mieć ładne włosy, paznokcie i skórę powinni zadbać o odpowiednie stężenie witaminy A w organizmie. Witamina A w kosmetykach sprzyja zachowaniu miękkości skóry i młodego wyglądu, poprawia funkcjonowanie skóry jako bariery dla wody. Jest skutecznym zmiataczem wolnych rodników, zwłaszcza w błonach komórkowych.
Witamina A /i jej pochodne/ stosowane w kosmetykach gromadzi się przede wszystkim w naskórku, a nie w skórze właściwej i tkance tłuszczowej.
Dlatego należy podkreślić, że dla zachowania zdrowia i urody witaminy zawarte w kosmetykach spełniają tylko rolę pomocniczą. Najważniejsze jest prawidłowe odżywianie się, ponieważ tylko pożywienie jest głównym dostawcą witamin.
Witamina E
Ta fascynująca cząsteczka istnieje w co najmniej 8 różnych formach. Są to tzw. tokoferole. Witamina E pełni w organizmie ważną funkcję ochronną. Zwalcza wolne rodniki chroniąc kwasy tłuszczowe przed ich atakiem, jak np. cholesterol, z którego w ok. 50 % składają się ściany komórkowe. Wyliczono, że każda komórka naszego ciała atakowana jest przez wolne rodniki ok. 10.000 razy dziennie. Teraz łatwo sobie wyobrazić jak istotna jest rola przeciwutleniaczy /przede wszystkim wit. A, E, C i selenu/.
Witaminę E wprowadzono do kosmetyków niedawno. Pełni ona rolę w preparatach kosmetycznych:
- jest naturalnym konserwatorem tłuszczowych składników receptury kosmetycznej /skuteczny antroksydant dla tłuszczy/,
- korzystnie działa na skórę i włosy /hamuje procesy starzenia skóry/, kumuluje się we włosach i poprawia ich kondycję, zwłaszcza włosów rozjaśnionych.
Witamina C
Ta cudowna broń przeciwko przeziębianiu się ma dwa zasadnicze zadania w organizmie: wspomaga system immunologiczny oraz stabilizuje psychikę.
Witamina C jest wrogiem zarazków chorobotwórczych i wolnych rodników. W sferze mentalnej, w świecie ducha i psychiki witamina C pełni rolę zapalnika pobudzającego produkcję hormonów. Gdy już od rana człowiek ma zły humor, jest pełen niedobrych przeczuć, oznacza to, że biochemia mózgu i nerwów nie funkcjonuje prawidłowo. W szczęśliwym życiu dużą rolę odgrywa witamina C. Jest ona rozpuszczalna w wodzie, więc jej nadmiary są wypłukiwane z organizmu.
Witamina C wpływa na elastyczność i jędrność skóry. Uzyska się jeszcze lepszy efekt na skórze, gdy dostarczy witaminę C i cynku - obie te substancje biorą udział w procesie regeneracji kolagenu, a witamina C dodatkowo dba o szczelność naczyń krwionośnych zaopatrujących skórę w substancje odżywcze.
Witamina C jest dotychczas stosowana w kosmetykach w ograniczonym zakresie z racji jej małej stabilności. Ze względu na wieloraką aktywność biologiczną witamina C zasługuje na szersze wprowadzenie do kosmetyków. Stymuluje lepsze ukrwienie skóry i przenikanie substancji odżywczych ze skóry do krwi, wspomaga regenerację i wytwarzanie kolagenu. W przypadku suchej skóry sprzyja syntezie lipidów odpowiedzialnych za nawilżanie skóry, zaś w przypadku tłustej skóry redukuje wytwarzanie łoju skórnego. Rozjaśnia ciemną cerę i ogranicza piegi.
Witamina B5 /kwas pantotenowy/,
prowitamina B5 /D pantenol/
Witamina B5 pełni dużą rolę w procesach metabolicznych, jak w przemianach energetycznych cukrów i tłuszczów. Bierze udział w budowie komórek, odpowiada za rozwój układu nerwowego i czynności nadnerczy. Jest składnikiem skóry i włosów. W kosmetykach jest stosowany D-pantenol, który to w organizmie ulega przemianie do witaminy B5.
Łatwo penetruje on w głąb skóry, włosów i paznokci. Wykazuje zdolność przyciągania i zatrzymywania wody, a więc dobrze nawilża skórę i zmniejsza suchość starczej skóry, powodując jej wygładzanie nie dając, w przeciwieństwie do tłuszczów, wrażenia nadmiernego natłuszczania.
D-pantenol zawarty jest w licznych kremach, lotionach, szamponach, środkach pielęgnacyjnych dla dzieci.
D-pantenol odgrywa ważną rolę w pielęgnacji włosów, bowiem jest wchłaniany przez włosy przez co nabierają połysku, są gładsze i zdrowsze.
D-pantenol również ma zastosowanie w preparatach do pielęgnacji paznokci.
Człowiek od lat poszukuje sposobu na to, aby skóra pozostała jak najdłużej młoda i piękna. Dużą nadzieję budzą witaminy i mikroelementy występujące w glonach, małżach, tranie, kawiorze, drożdżach, produktach pszczelich, owocach, ziołach. Kosmetyki zawierające wyciągi z tych surowców mają najskuteczniejsze działanie, witaminy zawarte w nich najlepiej wchłaniają się przez skórę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata
Typ pracy