profil

Prawa człowieka (prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby)-czy są respektowane w dzisiejszym świecie?

poleca 85% 1051 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na świecie jest wiele miejsc, w których prawa człowiek to tylko dwa niewiele znaczące słowa. W wielu częściach świata PRAWA CZŁOWIEKA są nagminnie łamane, jest ich tak wiele ze nie sposób ich wszystkich wymienić. Do państw które nagminnie łamią prawa człowieka należą między innymi: Meksyk, Egipt, Indonezja, Rosja, RPA, Izrael. Kamerun, Kenia, Nigeria, Ruanda.
Można także do w/w listy dodać Chile gdzie prawa człowiek to po prostu słowa i nic więcej. Za rządów władz demokratycznych prawa człowieka były przestrzegane lecz gdy do władzy doszedł Augusto Pinochet, człowiek (a raczej terrorysta), który za wszelką cenę chciał dojść do władzy życie w Chile zmieniło się o 180o. Tysiące ludzi umieścił w więzieniach, torturował, bestialsko zabijał bez uprzedniego osądu. Wiele spośród ofiar były także dziećmi, niektóre z nich zostały zabite lub „zaginęły”, a niektóre zmarły w wyniku odniesionych obrażeń. Kolejnym poważnym naruszeniem praw jest to co się dzieje w Chinach (tzn. ograniczenie wolności słowa, wyznania, masowe aresztowania bez osądu, niszczenie miejsc kultu religijnego, narzucanie swoich obyczajów, tradycji i języka, przesiedlenia Chińczyków do Tybetu co sprawiło że Tybetańczycy są teraz w swoim kraju mniejszością, ograniczenie wolności słowa).Dzieje się tam tak źle ponieważ Chiny w 1950 roku wprowadziły „reformy”, które niejako przeczyły prawom człowieka. Tybeńczycy nie zgadzali się z tymi reformami ponieważ ograniczały one ich prawa. Chińskie wojska zabiły niemal 1 200 000 ludności Tybetu. Ludność Tybetu była torturowana, zamykana w zakładach gdzie umierali z wycieńczenia. Niemal wszystkie klasztory będące ośrodkami religii, kultury, nauki, medycyny i sztuki tybetańskiej legły w gruzach. Rząd chiński robił wszystko aby narzucić a raczej wymusić na Tybecie prawa , które pomagały Chinom w zrobieniu z Tybetu „prywatnej chińskiej prowincji”.
Aby bardziej urzeczywistnić Europejczykom, że łamanie praw człowieka nie jest rzeczą daleko od nas zachodząca, można także przytoczyć przykład Białorusi gdzie łamane jest jedno w fundamentalnych praw człowieka – prawo wolności słowa oraz prawo do stowarzyszania się. Przed wyborami prezydenckimi na Białorusi opozycja nie mogła wyrazić głośno swoich poglądów ponieważ jak to amnesty internacional ogłosił: ”nie ma wątpliwości, że prezydent Łukaszenko wykorzystał aparat państwowy w okresie przedwyborczym do uciszania niezależnych opinii i działań”. Takie słowa mówią same przez siebie. Takich kraji w Europie gdzie łamane są prawa wolności słowa jest wiele np. do niedawna Ukraina, Rosja, Gruzja i można by tak wymieniać jeszcze dalej.
Wiele razy spotkałam się z łamanie podstawowych praw człowieka lecz nie zawsze jest to tak samo odbierane, chodzi tu o traktowanie kobiet w Iraku czy ogólnie w krajach Arabskich. Tam kobiety są raczej przedmiotem niż podmiotem. Chociaż dla mnie jako dla Europejczyka takie traktowanie jest łamaniem podstawowych praw „tam” jest to niczym innym tylko tradycją. Podsumowując prawa człowieka są łamane w większości krajach na świecie, jednak zachodzi pewna zbieżność iż w miarę gdy kraj jest bardziej rozwinięty to prawa odgrywają większą rolę i są ważniejsze. Gdy jednak kraj jest zacofany tam prawa człowieka są tylko napisami na papierku. Prawa człowieka są łamane lecz ONZ dąży do jak najszybszej zmiany tego stanu rzeczy.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty