profil

Artukuł III Powszechcnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ głosi: "Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby". Oceń czy te podstawowe prawa człowieka są respektowane dzisiejszym świecie.

poleca 85% 121 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszym świecie bardzo często zdarza się, że prawa człowieka nie są przestrzegane. Głównie prawa te są łamane w zacofanych krajach Afryki czy Azji, jednak równie często takie przypadki zdarzaja się w cywilizowanej przeciez Europie, czy Ameryce. Myślę, że podanie kilku przykładów wskaże, w jakim stopniu przwa człowieka w dzisiejszym świecie są łamane.

Najbardziej fundamentalne prawo, prawo do życia często jest ignorowane. W Iraku np. ludzie sprawujący rządy, mordują obywateli wprost na ulicy, bez żadnych sądów. Kobiety w krajach arabskich też żyją tylko dzięki dobrej woli swoich ojców czy mężów. Jeśli mężowi cos się nie spodoba, ma tylko nikłe podejrzenie, że żona go zdradza, wtedy może ja po prostu zastrzelić. W tym miejscu nalezy także zwrócić uwagę na zniewagę kobiet w tychże krajach, gdzie traktuje sie je jako własnośc, jako rzecz. Kobiety na ulice moga wychodzictylko zakryte od stóp do głów, a kiedy przechodzący patrol zauważy kawałek nagiego ciała wychodzący z sandałów, ma prawo przestrzelić jej stopy. Nierównośc płci można oczywiście zauważyć również w krajach cywilizowanych, choć nie aż w tak znacznym stopniu. Kobiety są niedoceniane w pracy, gdzie otrzymuje trzydziestoprocentowe wynagrodzenie w stosunku do wynagrodzenia mężczyzny pracującego na tym samym stanowisku.
Prawo dożycia jest nierespektowane również w Teksasie, gdzie istnieje kara śmierci. Moim zdaniem człowiek powinien sam móc decydować o swoim życiu i śmierci, tak więc jestem zarówno za eutanazją, lecz przeciwko karze śmeirci, choć oczywiście morderców i zbrodniarzy powinno się karać, jednak powinno to się robić w bardziej cywilizowany sposób (nie, jak to było w przypadku słynnej amerykanskiej więźniarki, traktującej irakijskiego więźnia, jak psa).

Prawa człowiek w dużym stopniu są łamane również w Korei Północnej, gdzie władza dyktatorska nie tylko przeraża obywateli tego państwa, ale tez cały świat, który nie może czuć się bezpiecznie, w sytuacji zagrożenia posiadania broni jądrowej prze obłakanego Kima Dzong Illa. Ludzie żyjący w tym kraju nie mają prawa do własnego zdania, jeśli zrobią coś, co jest nieadekwatne do decyzji władz, wtedy nie tylko ten człowiek trafia do więzienia, gdzie jest poddawany nieludzkim torturomi eksperymentom medycznym, lecz także jego rodzina jest gnębiona.
Wolności ludzi na całym świecie zaczyna zagrażać rozwijający się terroryzm, co szczególnie widac po niedawnych zamachach w Nowym Jorku, Madrycie, czy Moskwie. Nasza wolnośc obywatelska zostaje zachwiana, kiedy w każdej chwili nasze zycie może stac się jedynie towarem przetargowym dla terrrorystów.

Jak bardzo niebiezpieczne jest życie w dzisiejszym świecie obrazują powyższe przykłady. Jednak uważam, że powinniśmy dążyć do tego, aby wszystkie te chore sytuacjezniwelować. Zadanie to nalezy do nas, modych Polaków. . . .

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty