profil

Czy integracja z Unią Europejską stanowi zagrożenie dla naszej tożsamości narodowej?

poleca 85% 421 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy integracja z Unią Europejską stanowi zagrożenie dla naszej tożsamości narodowej? Uzasadnij swoją wypowiedź, posługując się różnorodnymi argumentami. Wykorzystaj zamieszczone materiały.

W XXI w. Polska nie może sobie pozwolić na pozostawanie poza obszarem Unii Europejskiej. Wejście do tej struktury pozwoli Polsce osiągnąć duże korzyści ekonomiczne i polityczne, a także przezwyciężyć utrzymujące się podziały i stworzyć nowe więzi pomiędzy państwami. Jest to historyczna szansa dla naszego kraju. Szansa na powrotu do Europy po latach izolacji. Europa jest „Domem” wszystkich Europejczyków. Nie znaczy to jednak, że Unia Europejska to super mocarstwo, które prowadzi do zaniku państw i która zagraża narodom europejskim. Nie stanowi ona również zagrożenia dla naszej tożsamości.
W całej historii Polski możemy doszukać się wielu przykładów, gdzie nasza ojczyzna traciła swoją tożsamość i suwerenność. Na wiele lat zginęła z mapy Europy. Jednak poczucie patriotyzmu i miłości do tego co Polskie, zwyciężyło wszelkie trudności. Nie pozwoliliśmy odebrać sobie naszej kultury i świadomości narodowej. Pielęgnowaliśmy ją dwa razy więcej w czasie okupacji i zaborów, niż w okresie pokoju. Czy w dzisiejszym czasie problem ten znów powróci?
Eurosceptycy powiedzą zapewne, że tak. Eurooptymiści zaś stanowczo się temu przeciwstawią. Kto z nich ma rację? Wydaje mi się, że eurooptymiści.
Polacy to naród, który bardzo silnie związany jest z tradycjami narodowymi, z wolnością i miłością do ziemi ojczystej. Jeżeli te cechy pozostaną w naszym narodzie to nie mamy się co martwić o naszą tożsamość. Tam, gdzie Polak ma ziemię, tam jest Polska. Polska własność to jest Polska. Jesteśmy narodem patriotycznym i chrześcijańskim. Szanujemy tradycje i święta narodowe. Obchodzimy je z ogromnym szacunkiem. Również święta kościelne mają w naszym narodzie ogromne znaczenie i swoją tradycję. Właśnie w te święta dużą wagę przywiązujemy do potraw spożywanych z tej okazji. Niektóre z nich są wizytówką Polski. Wierni jesteśmy naszym sportowcom i obowiązkiem każdego z nas jest kibicowanie im. Poprzez otwarcie granic, Polska kultura ma możliwość trafić na rynek zachodni, co pozwala innym państwom zapoznać się z naszą kulturą.
Moim zdaniem integracja może wzmocnić naszą tożsamość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty