profil

Różne spojrzenie na ten sam świat czy dwa różne światy?-Homer i Auden

poleca 89% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Homer

Dwaj poeci Homer i W. H. Auden przedstawiają świat ukazany na tarczy Achillesa. Ale wyobrażenia świata Homera i Audena bardzo różnią się.

Homer w,, Iliadzie"( fragmencie pieśni 18 wieku,, Sporządzenie tarczy Achillesa) ukazuje wspaniały obraz świata. Widzimy tu urodzajną Ziemię niebo, morze, słońce, pełnię księżyca oraz planety i gwiazdy. Cały jego świat otoczony jest rzeką Okeanos, którą także może przejść. Rzeka jest tu symbolem wolności. Na tarczy widnieją dwa piękne miasta. W jednym trwają przygotowania do zaślubin i gody weselne. W drugim natomiast odbywa się sprawiedliwy sąd na rynku. Świat przedstawiony jest jako wesoły. Odbywa się tam święto Greków. Jest korowód taneczny. Są pola szerokie, na których odbywają się żniwa i winnice z dorodnymi owocami. Dorodne owoce są tu symbolami dostatku.

W. H Auden w,, Tarczy Achillesa” ukazuje zupełnie inny obraz świata. Nie ma tu dostatnich miast, urodzajnych pól, winnic ani mórz. Jest za to,, Góra równina, ugór. . . ”, ziemia bez trawy, drzew i bez dróg. Sztuczne pustkowie z niebem ciężkim jak ołów jest światłem smutnym i ubogim. Świat Audena otoczony jest kolczastym drutem i korowodem strażników. Tu widzimy egzekucję trzech mężczyzn ubranych w więzienne drelichy. Kolczasty drut, strażnicy i więzienne drelichy są tu symbolami niewoli i przemocy.

Ludzie przedstawieni przez tych dwóch autorów są zupełnie inni. Homer ukazuje ludzi personalnie. Są to dziewczęta, chłopcy, kobiety, pasterze, oracze, żniwiarze i włodarz. Natomiast Auden przedstawia ludzi bezosobowo. Widzimy ich tu jako bezkształtna masę, ciżbę ludzi,, milion oczu i butów”,,, krąg pustych twarzy”. Homer przedstawia ludzi pracujących z satysfakcją, którzy ze sobą współdziałaj, których praca nie jest przymusem. Którzy pragną ukończyć swe dzieło. Pan towarzyszy ich pracy i jest dla nich przychylny. Praca ich jest doceniana. Są szczęśliwi. Znajdują czas na zabawę i świętowanie. Znają sens życia. Natomiast Auden ukazuje ludzi jak działają pod przymusem,, głosu pozbawionego twarzy” są bezsilni i nieszczęśliwi. Bez oporu poddają się dogmatom nie znajdują sensu życia. Homer ukazuje ludzi, którym towarzyszy muzyka, piosenka, instrumenty taniec. W przeciwieństwie Auden przedstawia ludzi jak maszerują kolumną – marsz, który nie ma celu. W świecie Audena ludzie są głodni, nie maja domów. Obdarci są z dumy, wyśmiewani i zhańbieni. Bez sądów pozbawieni są w okrutny sposób pozbawieni są życia, nie maja prawa dyskusji. Tymczasem w świecie Homera ludzie żyją w obfitości. Nikt nie zna głodu, bo też i pan król dba o swoich ludzi.

Również sposób przedstawienia świata przez wyżej wymienionych autorów jest odmienny. W świecie Homera życie jest uporządkowane wynikające z ludzkich zajęć. Natomiast Auden przedstawia sceny, w których panuje bezład. Tu wiersz jest nie regularny, co podkreśla chaos tego świata. Homer pisze heksametrem, co wpływa na podniosłość, harmonię i nastrój pieśni. Bogactwo słów z dominacja epitetów dodaje uroczystego charakteru utworu i światu Homera. W przeciwieństwie Auden używa mało epitetów i przeważa słownictwo potoczne.

Świat przedstawiony przez W. H Audena nie podoba mi się. I chociaż jak myślę tuż za,, kolczastymi drutami” jest ten drugi lepszy świat – świat Homera, to trudno go przekroczyć, gdy,,. . . . za drutem posłusznie Rzędy porządnych ludzi gapiły się gnuśnie”. Czy to ten sam świat czy dwa różne światy? To dwa światy tkwiące w jednym wielkim świecie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty