profil

"Nasz Naród jak lawa" jak można odnieść te słowa do dzisiejszego patriotyzmu?

poleca 85% 140 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy młody Polak wychowywał się na bajkach i opowiadaniach o dzielnych rycerzach. Kiedy poszliśmy do szkoły uczyliśmy się o bohaterach narodowych i historii naszego kraju. Dzieje Polski obfitowały w wojny i powstania. Wtedy to właśnie najbardziej widać patriotyczne czyny i wielką miłość do Ojczyzny, dla której człowiek gotów jest poświęcić życie. Nie oznacza to jednak, ze w okresie pokoju nie ma potrzeby być patriota. Wręcz przeciwnie- powinniśmy nadal myśleć o potrzebach naszego kraju, o reformach, prawie i porządku. Może jest to patriotyzm mniej widoczny, aczkolwiek nie mniej ważny.

W czasach zaborów i wojen patriotyzm był inaczej pojmowany, a przede wszystkim silniej akcentowany. Dzisiaj, kiedy Polska jest krajem niepodległym, nie musimy walczyć o wolność. Nie musimy przelewać krwi za ziemię naszych ojców, dziadów i pradziadów. W obecnych czasach patriotyzm wyrażany jest inaczej. Różni ludzie zajmują różne stanowiska w tej sprawie, niemniej jednak wszyscy jesteśmy Polakami. Często patriotyzm jest mylony z różnymi ideologiami takimi jak: nacjonalizm, rasizm czy szowinizm. Szerzącym zagrożeniem dla spraw narodu staje się kosmopolityzm, traktujący cały świat jako Ojczyznę. Polacy coraz częściej z własnej woli opuszczają kraj w poszukiwaniu lepszego bytu, zdobycia wykształcenia czy pracy, gdy dawniej ludzie zmuszenie do emigracji tęsknili za ojczystą ziemią, gdzie rodacy w tym czasie walczyli o suwerenność. Młodzież nie docenia wartości kultury i historii. Ucieka od obowiązków (służba wojskowa), podczas gdy kiedyś daremnie pragnęła dostać się do wojska. Ludzie spokojnie przechodzą przez ulice, będące grobowcem naszych przodków, walczących o to, abyśmy dziś żyli w niezależnym kraju. Można by także rozważyć przyjęcie Polski do Unii Europejskiej. Sceptycznie nastawieni są przede wszystkim ludzie starsi, którzy pamiętają jeszcze czasy komuny. Obawa przed straceniem przynależności narodowej jest coraz większa. Polacy boja się, ze UE będzie decydować o nas wbrew naszym interesom, jednak musimy pamiętać, ze będziemy mieli wpływ na podejmowanie przez UE decyzji. Uważam, że nie przeszkadza to w miłości do Ojczyzny, ponieważ każdy Polak nadal będzie kochał swoją ziemię rodzinną.

Patriotyzm istnieje nadal. . Widoczny jest między innymi na Igrzyskach Olimpijskich, podczas których cały narodów kibicuje swoim rodakom, a Ci z kolei poprzez zdobywanie medali promują swój kraj. Szkoły i różnego rodzaju instytucje pobudzają w ludziach świadomość narodową poprzez historię, ścieżki dydaktyczne i ukazywaniu bohaterów narodowych takich jak Józef Piłsudski czy Jan III Sobieski. . Uroczyście obchodzimy święta narodowe. Każdy Polak kultywuje obyczaje oraz tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Uroczyście obchodzi święta narodowe. Już od dziecka uczymy się symboli narodowych- wizerunku godła, flagi, barw narodowych. Uczestniczymy czynnie w życiu politycznym, dbamy o dobro naszego kraju, identyfikujemy się z Ojczyzną i używamy ojczystego języka nie wstydząc się go.

Podsumowując uważam, że można do dzisiejszego społeczeństwa odnieść przekonanie Piotra Wysockiego. wierzch lawy stanowią Ci wszyscy dla, których nie ma wartości, a własne interesy są ważniejsze od interesów Ojczyzny. Natomiast głębię stanowią patrioci, którzy zawsze będą stali na straży interesów narodowych i będą gotowi do walki, gdy nadejdzie czas zagrożenia.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty