profil

Przyjaźn i miłość jako najważniejsze wartości na świecie

drukuj
poleca 85% 526 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Mały Książę, bohater utworu A. Saint Exupery'ego wyruszył w podróż do kilku osobliwych planet, aby poznać coś więcej niż tylko swoją B-612. Był jeszcze jeden powód, dla którego wyruszył na inne planety, mianowicie samotność. Chłopiec z gwiazd był dzieckiem samotnym, ponieważ nikt oprócz rosnącej na jego planecie Róży, nie dotrzymywał mu towarzystwa.

Małego Księciu brakowało przyjaciela, osoby której można zaufać, porozmawiać o wszystkim. Przyjaciel to osoba, która nie będzie tylko słuchała jak opowiadasz o swoim problemie, ale postara się Ci pomóc go rozwiązać, nie będzie się z Tobą tylko śmiała, ale i będzie umiała płakać. Człowiek ten powinien być bezinteresowny i mieć dla ciebie czas, gdy potrzebujesz pomocy. Przyjacielem dla Małego Księcia był Lis. Uświadomił mu, na czym polegają rytuały przyjaźni i jak należy postępować, by przyjaźń mogła się rozwijać. Jedna z prawd wygłoszonych przez rudzielca brzmi: "Ludzie wszystko kupują w sklepach, a ponieważ nie ma sklepu z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół". Jest to bardzo ważne stwierdzenie, uświadamiające nam, że przyjaźń nie jest towarem, który można kupić oraz jak bardzo jest bezcenna.

Wielką miłością Małego Księcia była Róża samotnie rosnąca na jego planecie. Chłopiec jednak nie był pewien czy kwiat odwzajemnia jego uczucia. Nie wiedział także, jak traktować kogoś kochanego. Gdy na Ziemi zobaczył ogród róż identycznych wyglądem jak jego róża [przypomniało mu się, że kwiat powiedział do niego, że jedt Jedyny] Chłopiec był bardzo zawiedziony, oszukany i smutny. W tym momencie spotkał na swej drodz Lisa-filozofa, który odkrył przed nim znaczenie słowa "Jedyna"--Róża nie była jedyna na świecie, ale była tą jedyną dla Księcia, kwiatem bliskim jego sercu. W tym momencie był już pewien swych uczuć--zrozumiał, co to znaczy miłość, pojął, ze jest to uczucie głębokie i że na wybrany kwiat nie można patrzeć tak, jak na inny. Po raz kolejny Lis wygłasza tu prawdę, która jest bardzo ważna i która należy kierować się w życiu "Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Oznacza to, że w doborze znajomych nie należy patrzeć na bogactwo, wygląd czy pozycję społeczną, ale kierować się tym, co dana osoba ma w sercu.

"Mały Książę" to książka uświadamiająca nam, jak ważne w życiu każdego człowieka jest przyjaźń i miłość. Symboliczne postacie {jak na przykład Lis} odwołują się do prawd, ze przyjaźń wymaga bezinteresowności i czasu oraz że nie jest towarem. Bez miłości i przyjaźni nie można zaznać szczęścia, bo wtedy człowiek jest smutny i nie ma kto mu pomóc w trudnych chwilach. Nie ma osoby, która mogłaby z nim dzielić radości i sukces. Przyjaźń i miłość są potrzebne każdemu człowiekowi.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Gramatyka i formy wypowiedzi