profil

Recenzja WOS

poleca 85% 110 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W marcowym polskim miesięczniku popularnonaukowym o numerze 3/222 zamieszczony jest artukuł ,,Wytrenuj DNA" napisany przez Jana Stradowskiego. Mozna w nim przeczytać i dowiedzieć sie bardzo dużo ciekawych rzeczy wiązanych z medycyną. Artykuł ukazuje nam to że poprzez wychowanie, styl życia i środowisko, w jakim się znajdujemy, możemy wpływać na własne DNA.
Autor pomaga nam odpowiedzieć na dwa wazne pytania, co wywiera wpływ na człowieka ? -geny czy wychowanie w społeczeństwie. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć że geny wywierają wpływ na kształtowanie się człowieka. Za wzrost człowieka odpowiada bardzo wiele współdziałających ze sobą genów a jest ich około 180 . Wszystkie choroby, wygląd zewnetrzny do inteligencji mamy głęboko zakodowane że nie da się zmienić tego. Wprowadzona teoria na początku XIX wieku mówiła że dziedziczenie cech nabytych gdy srodowisko wpłyneło na organizm to przenosi się to na następne pokolenia, lecz ta teoria była złą teorią, nowsza teoria mówi że ewolucję napędzają mutacje DNA i przez wiele lat ta teoria się utrzymywała aż do połowy XX wieku gdy dodano nową koncepcję, tak zwana czynnikiem epigenetycznym. Dzięki tym czynnikom nasz organizm może szybko dostosować się do zmian w otoczeniu. W pierwszej Teori jest troszkę racji bo warunki w jakich zyjemy zmieniają nas, nasz organizm i wpływaja na przyszłe pokolenia. Przedstawione czynniki epigenetyczne zachodza szybciej, pozwalają nam dostosowac się do zmian w otoczeniu zaś ewolucja oparta na DNA działa powoli, setki lat, kilka pokoleń.
Według mnie człowiek zmienia się z czasem, chodzi tu o zachowanie w otoczeniu, przystosowanie się do niego a takrze o zmieniajcy się wygląd. Dziś wiemy że liczne schorzenia, nowotwory po choroby psychiczne to wynik nieprawidłowości epigenetycznych. Ale to ma tez swoje plusy bo dzięki temu czynnikowi mamy kontrolę nad swym biologicznym przeznaczeniem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata