profil

Ebenezer Scrooge charakterystyka.

poleca 84% 384 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównym bohaterem "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa jest Ebenezer Scrooge, właściciel londyńskiego kantoru, znany sknera i egoista.

Po opisie autora można przypuszczać, że nawet wygląd Scrooge'a był odpychający: "Oziębłość natury zmroziła jego stare rysy, zaostrzyła długi nos, pokryła bruzdami policzki, obwiodła oczy czerwoną obwódką, zabarwiła sinością wąskie wargi, dźwięczała ostrą nutą w zgrzytliwym głosie, usztywniała chód". Jednak nie sam jego wygląd przesądził ostatecznie o jego charakterze.

Bohater jest kupcem. Pracuje w kantorze, a także gra na giełdzie. Jego życiowym celem jest dorobek majątkowy, dlatego oszczędza na wystroju i ociepleniu swojego mieszkania w dużej, opustoszałej kamienicy.

Cechuje go chciwość i skąpstwo, ponieważ mimo swojego dużego majątku unika wszelkich możliwych wydatków, z nikim nie ma ochoty dzielić się swoimi pieniędzmi. To także egoista, nieczuły i obojętny Scrooge z niechęcią reaguje na potrzeby innych. Woli, by biedni pozbawieni pomocy umarli (w ten sposób wg niego uniknie się przeludnienia), niż żeby poratować ich choćby skromnym datkiem. Jego jedynym bliższym krewnym jest siostrzeniec Fred. Jednak nasz bohater jest dla niego oschły i niemiły. Fred chciał zaprosić wuja na obiad świąteczny, lecz Ebenezer, krzycząc w gniewie na siostrzeńca, chce mu niesłusznie uświadomić, ze święta ton ie powód do radości, ale do zgryzoty wynikającej z wydatków na świąteczny obiad i prezenty oraz okazja do lenistwa. Wobec swojego pracownika jest złośliwy, wyśmiewa się z jego chęci do świętowania Bożego Narodzenia, za jego drobną pensję piętnastu szylingów. Z oporem zgadza się na dzień wolny dla Boba. Małomówność to także jedna z cech Scrooge'a. Z nikim nie rozmawia na ulicy, nie zna potrzeb innych ludzi. Wszyscy odwracają się od niego, a jemu jest z tym dobrze.

Postępuje tak samo, jak zmarły siedem lat wcześniej jego wspólnik i jedyny towarzysz życia, Jakub Marley. W wigilie pewnego roku Scrooge'a nawiedził duch Marley'a. Przypomniał on bohaterowi, że życie na ziemi nie polega na gromadzeniu wokół siebie bogactw, ale przede wszystkim na pomocy bliźnim. Uprzedził też Ebenezera o wizycie kolejnych trzech duchów.

Pod wpływem obecności duchów kolejnych wigilii Scrooge zmienił się nie do poznania, Budząc się po nocy pełnej wrażeń, woła wniebogłosy: „ Wesołych świąt życzę wszystkim ludziom na ziemi! Pomyślnego Nowego Roku życzę całemu światu!”. Jest to dowód jego przemiany, życzliwości i chęć do świętowania. Cały świat nabiera dla niego barw. Scrooge staje się hojny, kupuje ogromnego indyka i posyła go rodzinie Cratchitów. Jest miły i wesoły. Każdemu przechodniowi życzy wesołych świąt, a Bobowi, chcąc dowieść swej dobroduszności, podwyższa pensję. Z dnia na dzień staje się coraz milszy, weselszy i lepszy dla innych.

Sądzę, że główny bohater, Scrooge, nie był z natury złym człowiekiem. Jego postępowanie można usprawiedliwić jego trudną przeszłością, wczesną śmiercią matki, a także tym, że przez lata utwierdzał się w przekonaniu, iż pieniądz jest najważniejszą rzeczą w życiu, i dzięki niemu, można stać się szczęśliwym. Z pomocą duchów w porę uświadomił sobie, jak bardzo się mylił.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty