profil

Cierpienie w biblii i mitologii - w punktach

poleca 85% 1370 głosów

Orfeusz

1) Cierpienie nieodłącznie towarzyszy życiu człowieka. Człowiek rodzi się i umiera w bólach. Archetypiczne cierpienie ludzkie zostało zapisane z Biblii jako skutek grzechu naszych pierwszych rodziców. Już w Biblii jest powiedzenie, że człowiek będzie rodzić w bólach i zaznać wielu cierpień.

2) Mamy różne typy cierpień, które odnajdujemy w Biblii i Mitologii

W Mitologii


a) Cierpienie Niobe – cierpienie macierzyńskie
- matka licznego potomstwa (9 dzieci)
- uważała, że to jej należy składać ofiary jako bogini płodności macierzyńskiej i wtedy została ukarana. Artemida i Apollo zabili całe jej potomstwo. Opłakiwała swe dzieci i zamieniła się w kamień. Jej cierpienie było tak wielkie z jej jako kamienia lały się łzy.

b) Eurydyka i Orfeusz - cierpienie z miłości
Eurydykę ukąsiła żmija – poszła do Hadesu. Orfeusz swą grą ożywiał to co martwe, poruszył nawet psa w Hadesie. Hades dał warunek, że Eurydyka wyjdzie z Hadesu jeśli Orfeusz przychodząc po nią nie obróci się w drodze powrotnej. Jednak ciekawość Orfeusza była silniejsza. Eurydyka na zawsze została w Hadesie.

c) Cierpienie Tantala – cierpienie zasłużone
Tantal był ulubieńcem bogów. Był zapraszany na uczty wyprawiane przez bogów. Bogowie chcieli go ukarać ponieważ plotkował. Tantal wyprawił ucztę na którą zaprosił bogów. Ugościł ich potrawą z ludzkiego ciała. Było to danie niegodnie bogów, w związku z czym bogowie ukarali go za to. Tantal musiał stać w wodzie. Gdy chciał się jej napić, woda odpływała a gdy chciał zerwać owoc z drzewa rosnącego nad stopą, gałęzie odchylały się.

d) Cierpienie prometejskie
Prometeusz stworzył człowieka, dbał o niego, uczył go rzemiosła nawet skradł ogień bogom z Olimpu za co Zeus go ukarał. Prometeusz został przykuty do skały gdzie przeszkadzał mu upał, chłód, niepogoda. Paki wydziobały mu wątrobę, która odrastała. Jego miłość do człowieka skazała go na samotne cierpienie niekończące się, jest zapomniany przez ludzi, buntuje się bogom.

Biblia


a) Chrystus – cierpienie mesjanistyczne
Chrystus jako jednostka poświęcił się za ludzkość całego świata by ją zbawić. Przyjmuje z pokorą cierpienie jakie zsyła na niego Bóg. Miał moment zachwiania ale przyjął to cierpienie. To cierpienie ma sens.

a) Hiob – cierpienie niezawinione
Cierpienie niezawinione:
- umacnia nas duchowo, hartuje nas, przygotowuje do rozwiązywania nowych trudniejszych problemów
- próba charakteru
- uczy nas wrażliwości na cierpienie innych
- uczy nas doceniania dobra i prawdziwą wartość szczęścia

c) Abraham – cierpienie z powodu wiary
Abraham z żoną modlili się o dziecko. Gdy już urodził się im Izaak Bóg wystawił Abrahama na próbę. On zaufał Bogu. Był gotowy spełnić żądanie Boga. Cierpienie człowieka mocno wierzącego, wyznanie wiary nie jest rzeczą łatwą. Wymaga ofiary.

Cierpienie jest nieodłączną cechą życia każdego człowiek

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (3) Brak komentarzy

fajna praca tylko jak było by więcej to była by lepsza

troszke wiecej szczegolow i bardziej rozwiniete opisy

Praca nawet nie zła ale brakuje mi w niej porównania bo same opisy to nie wszystko!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury