profil

Ignacy Jan Paderewski

drukuj
poleca 85% 435 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Światowej sławy pianista, kompozytor, działacz narodowy i społeczny, polityk i dyplomata. Urodził się 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Ukrainie.

Wyjątkowo uzdolniony muzycznie, w 12 roku życia rozpoczął studia w warszawskim Instytucie Muzycznym i został profesorem tej uczelni. Następnie kształcił się w Berlinie i Wiedniu, gdzie rozpoczął swą legendarną wprost karierę wirtuoza fortepianu. Tourn e po Europie, zwłaszcza zaś po Ameryce rozsławiło Jego imię.

Zaangażowany w działalność patriotyczną był między innymi fundatorem krakowskiego Pomnika Grunwaldskiego i współorganizatorem pamiętnych obchodów 500 - lecia bitwy. W czasie I wojny światowej został przedstawicielem Komitetu Narodowego Polskiego w USA, jako gorący orędownik sprawy polskiej w Stanach Zjednoczonych wywarł m. in. wpływ na treść słynnego 13 punktu Orędzia Prezydenta Wilsona poświęconego niepodległości Polski. Jego przyjazd do Poznania w grudniu 1918 roku stał się sygnałem wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W styczniu 1919 roku został premierem i ministrem spraw zagranicznych pierwszego uznanego przez światowe mocarstwa rządu Odrodzonej Polski. Jako przedstawiciel Polski podpisał Traktat Wersalski, był pierwszym delegatem Rzeczypospolitej przy Radzie Ambasadorów, a następnie w szwajcarskiego miejsca zamieszkania Frontem Morges.

Z chwilą rozpoczęcia II wojny światowej zaangażował się w tworzenie i wspomaganie emigracyjnego rządu gen. Władysława Sikorskiego. Był pierwszym przewodniczącym powstałej pod koniec 1939 roku Rady Narodowej - wojennej namiastki parlamentu polskiego na uchodźstwie. Zmarł 29 lipca 1941 roku w Nowym Jorku.

Był m.in. twórcą słynnego Koncertu fortepianowego a-moll, kompozycji Fantazja Polska na fortepian i orkiestrę, Symfonii Polonia, opery Manru, niezliczonych utworów i miniatur fortepianowych (w tym rozsławionego Menueta g-dur i Krakowiaka Fantastycznego), pieśni do słów Mickiewicza, Asnyka i C. Mendesa.

Sława genialnego pianisty, znakomitego kompozytora, wielkiego działacza - patrioty, człowieka o niezwykłej, fascynującej osobowości, owocowała olbrzymią popularnością i zaszczytami, przynosiła niezliczone honory i odznaczenia. Dziesięć uniwersytetów Europy i Ameryki obdarowało Go tytułem doktora honoris causa, w wielu miejscowościach obu kontynentów widnieją Jego popiersia i pomniki, poświecone Mu tablice pamiątkowe, muzea, izby pamięci. Jego imię nosi Akademia Muzyczna w Poznaniu, częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest Collegium Paderewianum, w warszawskich Łazienkach mieści się budynek Kolekcji Paderewskiego. Pochowany został na waszyngtońskim cmentarzu dla zasłużonych w Arlington, zaś Jego prochy od 1992 roku spoczywają w Ojczyźnie.


Polecasz? Tak Nie
W słownikach:
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury