profil

Czy represyjny system wychowawczy dawał lepsze rezultaty niż dzisiejszy bardzo liberalny? Uzasadnij.

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem system represyjny na pewno bardzo silnie oddziaływał na psychikę człowieka i pod maską strachu taka osoba mogła zrobić wszystko co jej kazano, bez zastanawiania się nad konsekwencjami. W pewnym stopniu system represyjny dawał pozytywne rezultaty, ponieważ zwiększał dyscyplinę wśród wychowanków i powodował , że granice pomiędzy tym co wolno, a czego nie, stawały się dość wyraźne i wiadomo było jakie konsekwencje mogły wynikać z nieprzestrzegania ich. Natomiast system liberalny daje o wiele większą swobodę jednostce, a wtedy proporcjonalnie zostają zatarte granice pomiędzy tym co wolno, a czego nie, dyscyplina zostaje odsunięta na bok a jednostka potrafi się zgubić w życiu codziennym. Człowiek musi mieć jasno ustalone zasady którymi ma się kierować w życiu –daje mu to bezpieczeństwo, wytycza jasno granice. W dzisiejszych czasach ludzie maja za dużo wolności osobistej, która daje im do myślenia że mogą bardzo wiele- swoboda daje duże pole do działania, ale nie każdy umie to wykorzystać w pozytywny sposób. Większość ludzi gubi się i przekracza niedozwolone granice-poszukując sensu. Wcześniej w świecie w wielu państwach panowały dyktatury, teraz już prawie znikły. Ważne jest by ktoś nas w życiu trochę poprowadził, wskazał nam podstawowe wartości i oddzielił dobro od zła, ale nie należy to robić siłą i zmuszać nas do czegoś, ponieważ nikt nie jest doskonały i tak naprawdę to co w jednej kulturze jest naganne w drugiej może być święte.

Na pewno represyjny system dawał pozytywne rezultaty, ale surowo karał tez tych, którzy nie chcieli przestrzegać narzuconych zasad. Nie można jednoznacznie określić czy było to dobre i czy dzisiejszy liberalizm jest lepszy. Na pewno może on nam zaszkodzić, ponieważ jak już wspominałam daje nam wolność i możliwość wyboru. Są tez złe strony liberalizmu. Nie uczy on nas odpowiedzialności za swoje czyny. Do lepszych stron można zaliczyć rozwój osobowości jednostki, nie trzeba już być takim jak wszyscy- zakładać to samo co reszta i myśleć o tym o czym wszyscy, nie ujednolica nas on tak bardzo jak represyjny system. Tak się właśnie rozwija sztuka, muzyka, literatura, powstają ciekawe wynalazki. Człowiek urzeczywistnia swoją wyobraźnię. Możemy uwolnić to co w nas najlepsze i podzielić się tym z innymi. Niestety często tez uwalniamy to co złe- mówię tu o braku szacunku dla innych. Młodzież już się niczego właściwie nie boi-może spokojnie zniszczyć budkę telefoniczną, napaść na starszą osobę czy zastraszyć młodszego kolegę wymuszając pieniądze. To niebyły drastyczne przypadki, istnieją o wiele gorsze, ale na szczęście należą one do rzadkich.

Moim zdaniem jednak system represyjny dawał lepsze skutki wychowawcze. Nie znaczy to jednak, ze musimy teraz na taki system przejść, ale na pewno w pewnym stopniu uzdrowił by on podejście do życia dzisiejszej młodzieży - zwłaszcza tej z marginesu społecznego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata