profil

Cywilizacja miłości i wartości chrześcijanskie

poleca 85% 1870 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1) . Czym jest cywilizacja miłości ?

CYWILIZACJA MIŁOŚCI RODZI SIĘ W RODZINIE - jeśli w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na miłość i miłosierdzie w sposób cywilizowany, staje się dla przyszłości rodzaju ludzkiego niewzruszoną ostoją cywilizacji miłości i nadziei .
Zdrowa i zgodna rodzina, dająca poczucie akceptacji i wzajemnego wsparcia, jest źródłem, z którego czerpie cywilizacja miłości. Dlatego należy nieprzerwanie modlić się i zabiegać o to, by rodzina przewodziła w procesie budowania pokoju zarówno we własnym środowisku, jak i w otoczeniu.
Stwierdza się, że ziarna nienawiści i przemocy mogą zniszczyć zgodę i zaszkodzić wzajemnemu zrozumieniu. Należy, zatem krzewić w społeczeństwie miłość, a dzieło to trzeba rozpocząć od podstawowej komórki ludzkiej społeczności, jaką jest rodzina.
Jeżeli nie udziela się rodzinie należytej pomocy, by mogła żyć i rozwijać się w warunkach spokoju i bezpieczeństwa, słabnie ona i rozpada się, z wielką szkodą zarówno dla jednostek, jak i dla społeczeństwa. Jest, więc ważne, by każdej rodzinie zapewnić, między innymi, należyte poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego i społecznego oraz zaspokoić jej potrzeby wychowawcze i kulturalne tak, aby mogła sprostać zadaniom, które przede wszystkim na niej spoczywają. Państwo winno popierać i czynnie pobudzać samodzielne inicjatywy rodzin.
Wszystko to, co sprzeciwia się samemu życiu człowieka i grup ludzkich - a wiec zabójstwo, ludobójstwo, eutanazja, sztuczne poronienie, antykoncepcja i sterylizacja, wszystko to, co narusza nietykalność osoby a wiec okaleczanie, tortury fizyczne i moralne, przymus psychologiczny, wszystko, co stanowi obrazę dla godności ludzkiej, a wiec nieludzkie warunki życia, arbitralne uwiezienie, deportacja, niewolnictwo, prostytucja, handel kobietami i młodzieżą, upadlające warunki pracy wszystkie te i tym podobne sprawy i praktyki... Zakażając cywilizacja ludzka... jak najbardziej sprzeciwiają się chwale Stwórcy.
Zgoda i miłość w narodzie zależą od podstawowej komórki ludzkiej społeczności, jaką jest rodzina.


2) . Czym charakteryzuje się poszczególne wartości chrześcijańskie?

Na modlitwie, na znakach krzyża św,symbolach religijnych ( sztandary, medaliki itp.) na pomaganiu innym, na przyjaznym spojrzeniu wobec obcej osoby w szczególności konieczne będą uznania i ochrona w każdej sytuacji godności osoby ludzkiej i prawa do wolności religijnej, pojmowanego w trzech aspektach: indywidualnym, zbiorowym i instytucjonalnym.




3) . W jaki sposób Ewangelia wpływa na kształtowanie się życia społecznego.

Wpływ ewangelii na rozwój człowieka oraz kształtowanie się życia społecznego, ma środowisko w jakim się człowiek znajduje. Życie religijne, oraz poznawanie praw wiary, Dekalogu ,dokonuje się przez wnikliwe poznawanie Ewangelii i jej autorów a zwłaszcza poznanie w Składzie apostolskim. Na treść chrześcijaństwa składają się prawdy wiary i zasady moralne, społeczność Kościoła z liturgią i sakramentami oraz indywidualne życie duchowe; składniki te są traktowane łącznie, z podkreśleniem uczestnictwa osobowego i konieczności stosowania doktryny w praktyce. Chrześcijaństwo głosi wiarę w jednego Boga w 3 Osobach (Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty), czyli Trójcę Świętą. Wobec wszystkich innych bytów Bóg jest Stwórcą i Panem; ludzie zostali stworzeni do życia z Bogiem, jako dzieci Boże, kochani przez Boga i powołani do kochania go; człowiek został stworzony jako mężczyzna i kobieta; dary Boże: miłość, rozum, wolność i władza nad światem upodabniają ludzi do Boga.
Zasady etyczne chrześcijaństwa i wartość przypisywana przez nie osobie ludzkiej inspirowały wprost lub pośrednio ruchy broniące ludzkiego życia, godności, wolności i sprawiedliwości, a tym samym sprzyjały kształtowaniu się życia społecznego opartego na tych zasadach, m.in. na przekonaniu, że wiara musi nieść konsekwencje praktyczne; stąd często uważa się za skutek chrześcijaństwa np. działalność charytatywną, zniesienie niewolnictwa, uznanie godności kobiety, a nawet powstanie kapitalizmu w krajach protestanckich. Chrześcijaństwo jest także bezpośrednią inspiracją dla powstawania i kształtowania się życia społecznego , wybitnych dzieł literatury, sztuk plastycznych i muzyki. Ta prawda o człowieku jest najistotniejszą treścią Ewangelii, a w pewnym sensie nawet samą Ewangelią


4) . Jakie wartości społeczne odkrywamy w Bożym objawieniu ?


"Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje - mówi Pan. Lecz jak niebiosa są wyższe niż ziemia, tak moje drogi są wyższe niż drogi wasze i myśli moje niż myśli wasze. Gdyż jak deszcz i śnieg spada z nieba i już tam nie wraca, a raczej zrasza ziemię i czyni ją urodzajną, tak iż porasta roślinnością i daje siewcy ziarno, jedzącym chleb, tak jest z moim słowem, które wychodzi z moich ust: Nie wraca do mnie puste, lecz wykonuje moją wolę i spełnia pomyślnie to, z czym je wysłałem." Izajasz 55,8-11.


Racjonalność objawienia niektórzy ludzie już samo pojęcie objawienia znajdują trudnym. Myśl, że Bóg miałby się odsłonić przed rodzajem ludzkim przekracza możliwości ich wiary. Odpowiedź brzmi, że ewidentna konieczność boskiego objawienia czyni to pojęcie całkowicie racjonalnym.

Albo, jak pisze Paweł na początku Listu do Rzymian: "to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich (tzn. dla świata pogańskiego) jawne, gdyż Bóg im to objawił. I św Paweł odwołuje się do wartości społecznych to jest , miłości i poszanowania swojej godności oraz oddaniu się Bogu Najwyższemu.

Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem" (Rz 19-20).

Bóg objawia swoją chwałę, moc i wierność, ale nie drogę zbawienia. Jeśli chcemy poznać jego łaskawy plan zbawienia grzeszników, musimy zwrócić się do Biblii.
Na podstawie naszego tekstu Izajasza 55 poznaliśmy trzy prawdy:
· Po pierwsze, Boże objawienie jest nie tylko racjonalne, ale i niezbędne. Bez niego nigdy nie poznalibyśmy Boga.
· Po drugie, Boże objawienie odbyło się za pomocą słów. Bóg przemówił słowami ludzkimi, a czyniąc to wyjaśniał swoje czyny.
· Po trzecie, Boże objawienie miało na celu zbawienie. Wskazuje ono na Chrystusa jako Zbawiciela.



Bibliografia:
Nauki Jana Pawła II
Biblia
Internet

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut