profil

Trzesienie Ziemi w Polsce

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dwie fale wstrząsów o sile 4,5 - 5 stopni w skali Richtera nawiedziły 21 września północno-wschodnią Polskę i nadbałtyckie rejony obwodu kaliningradzkiego. Ziemia zatrzęsła się także na Litwie i Białorusi. Pierwsza fala wstrząsów przeszła przez Warmię i Mazury, Podlasie i Pomorze ok. 13.00. Druga, w niektórych rejonach silniejsza od pierwszej, ok. 15.30. - Pracuję na szóstym piętrze, rozmawiałam przez telefon, gdy poczułam coś jakby lekkie drżenie. Przybiegli do mnie pracownicy, mówili, że w pokojach przesuwają się regały i chwieją komputery. Niektórzy wybiegli na ulicę. Zarządziłam ewakuację i zamknęłam budynek - opowiada o ewakuacji domu handlowego Europa Center w Olsztynie Jadwiga Turkowska, wiceprezes Mazurskich Mebli .

Podłoga w wieżowcach zatańczyła
Trzęsło także w olsztyńskim ratuszu. Na jednym z bloków w Suwałkach pojawiły się kilkumetrowe rysy. Burmistrz Braniewa, gdzie wstrząsy były wyraźne, odesłał dzieci ze szkół do domów. Jak mówi Stanisław Leszczyński ze stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Mikołajkach, ludzie dzwonili, pytając, czy to trzęsienie ziemi, bo im się meble przesuwają i szyby w oknach drżą. Wstrząsy odczuło również Podlasie, Kujawy i Pomorze. Pierwsza fala przeszła przez Pomorze około 13.15. - Chwilę potem w wojewódzkim stanowisku koordynacji ratownictwa straży pożarnej rozdzwoniły się telefony. Dzwoniono z Gdańska, Gdyni, Rumii, Wejherowa i Słupska. Szczególnie zaniepokojeni byli mieszkańcy najwyższych pięter w wieżowcach. Mówili, że podłoga tańczy im pod nogami - relacjonuje kpt. Arkadiusz Miłejko. Druga fala drgań, która przeszła około 15.35, mogła być silniejsza. Odczuliśmy kilkunastosekundowy wstrząs w redakcji "Rz" w centrum Gdańska. W Słupsku przy ul. Starzyńskiego zarysowały się ściany wewnętrzne w jednym z budynków.

Kaliningrad w lekkiej panice
Oba wstrząsy potwierdził Zakład Sejsmologii Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Według niego epicentrum znajdowało się 180 km na północny zachód od stacji sejsmicznej w Suwałkach, czyli na wybrzeżu lub pod dnem morskim w Sambii w obwodzie kaliningradzkim. Trzęsienie ziemi zanotował sejsmograf Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wykres demonstruje doktor Paweł Wiejacz. Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć przyczyn wstrząsu. Tereny, na których zanotowano drgania, nie są uznawane za sejsmiczne. Naukowcy nie wykluczają więc, że przyczyną mógł być duży wybuch na rosyjskim wybrzeżu Bałtyku. Epicentrum znajdowało się blisko dużej bazy marynarki wojennej w Bałtijsku. Sytuację w Kaliningradzie opisał w rozmowie z "Rz" rosyjski przedsiębiorca Jewgienij Popow. Jego firma znajduje się w południowej części miasta. - Drugi wstrząs był dużo mocniejszy. Meble się trzęsły, kominy chwiały, szyby drżały. Już po pierwszym trzęsieniu ludzie zaczęli gromadzić się na ulicach. Zamknięto szkoły. Ja też zwolniłem pracowników do domów. Nasze władze twierdzą, że to naturalne trzęsienie ziemi. Myślę, że gdyby to był wybuch w bazie morskiej, to byśmy to bardziej odczuli. Na przykład wyleciałyby szyby w oknach. Jarosław Czubiński, konsul generalny RP w Kaliningradzie, powiedział "Rz", że na początku były "lekkie objawy paniki w mieście". - Po tym, jak zamknięto szkoły i ludzi zwolniono do domów, miasto się uspokoiło i wszystko wróciło do normy. Drugi wstrząs był jednak silniejszy i ludzie znów się zaniepokoili - mówi. Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych zapewnia, że wstrząsy są "pochodzenia naturalnego". Trzęsienie ziemi odczuła Litwa - w Połądze, nadbałtyckim kurorcie, ewakuowano szpital, bo wstrząsy naruszyły jego konstrukcję. Słabe wstrząsy zostały zarejestrowane również na Białorusi.

I co dalej?
"Trudno powiedzieć, co będzie dalej" - ocenił specjalista. Jak wyjaśnił, typowy scenariusz znany z krajów sejsmicznych po sekwencji kilku dużych wstrząsów (w Polsce były takie dwa) każe oczekiwać serii wstrząsów wtórnych - coraz rzadszych, o coraz mniejszych energiach. "Może to trwać do roku. Jednak najprawdopodobniej już po kilku miesiącach nie będziemy rejestrować żadnej sejsmiczności. Może się też okazać, że koniec już nastąpił" - ocenił ekspert. Dr Dębski podkreślił, że na opracowanie naukowe, które pozwoli dokładnie wyznaczyć epicentrum wstrząsu i jego głębokość oraz ustalić wszelkie szczegóły, trzeba poczekać kilka miesięcy. Pojawiają się różne hipotezy na temat przyczyn wstrząsów. Zdaniem dra Dębskiego najbardziej prawdopodobne przyczyny wtorkowych wstrząsów mogą się wiązać z procesem podnoszenia się Skandynawii. "Proces ten przypomina sytuację, w której ktoś na piankowym materacu kładzie książkę obciążoną odważnikiem, po czym odważnik zabiera. W efekcie wgnieciona część materaca pomału podnosi się ku górze" - tłumaczył dr Dębski.


Najtragiczniejsze trzęsienia ziemi w ostatnich 10 latach.
17.1.1995- Japonia - blisko 6,5 tys. zabitych (siła 7,2).
28.5.1995- daleki wschód Rosji - blisko 2 tys. ofiar (siła 7,5).
10.5.1997- wschodni Iran przy granicy z Afganistanem - ponad 1,5 tys. zabitych (siła 7,1).
30.5.1998- północny Afganistan - około 5 tys. zabitych i ponad 1.500 rannych (7,1).
25.1.1999- Kolumbia - trzęsienie ziemi koło miasta Armenia w zachodniej Kolumbii zostawia 1.124 zabitych, 4 tys. rannych i około 250 tys. bez dachu nad głową (6,0).
4.2.1998- północny Afganistan - co najmniej 4,5 tys. zabitych (siła 6,1).
30.5.1998- północny Afganistan - 4 tys. ofiar (siła 6,9).
17.7.1998- Papua Nowa Gwinea - co najmniej 2 tys. ofiar podwodnych wstrząsów, które wywołały trzy potężne fale (siła 7,1).
17.8.1999- Turcja - blisko 18 tys. zabitych, setki tysięcy bez dachu nad głową (7,4).
21.9.1999- Tajwan - 2.400 zabitych, 11 tys. rannych, setki tysięcy pozbawionych dachu nad głową (7,6).]
4.06.2000- Indonezja - 125 zabitych, 1.300 rannych (7,3)
13.2.2001- Salwador - 1.142 osoby zginęły, 2 tys. uznano za zaginione a 1,3 mln utraciło dach nad głową (6,6).
26.1.2001- zachodnie Indie, straty również w sąsiednim Pakistanie - blisko 20 tys. zabitych, 16 milionów osób w 8 tysiącach miejscowości zostaje pozbawionych dachu nad głową albo dobytku (siła 7,9).
23.6.2001- Peru - Około 100 zabitych i 60 tys. bez dachu nad głową. Wstrząsy spowodowały też straty materialne w Boliwii i Chile (7,9).
3.3.2002- Afganistan/Pakistan - 70-150 osób zginęło w afgańskiej prowincji Samangan. Wstrząsy były też odczuwane w Pakistanie (6,7).
25.3.2002- Afganistan - 800 ofiar śmiertelnych, tysiące bez dachu nad głową. Starta z powierzchni ziemi została wieś Nahrin w prowincji Baghlan (5,8).
22.7.2002- Iran - na zachodzie kraju zginęło 235 osób - 1300 rannych (6,3).
21.5.2003- Algieria - W trzęsieniu ziemi zginęło 2280 osób, a dziesiątki tysięcy straciły dach nad głową. Epicentrum trzęsienia znajdowało się miejscowości Phenia, ok. 60 km na wschód od stolicy kraju. Większość ofiar zginęła w jej okolicach (6,7).
Grudzień 2003- Iran - 26 tysięcy zabitych w trzęsieniu w Bam - historyczne miasto zostało zrównane z powierzchnią ziemi.

Według "Księgi rekordów Guinnessa", najstraszliwsze w skutkach trzęsienie ziemi odnotowane w kronikach nastąpiło w lipcu 1201 roku na Bliskim Wschodzie i we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Ocenia się, że zginęło wówczas 1,1 miliona ludzi.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut