profil

Streszczenie chłopcow z placu broni i elementy swiata przedstawionego

poleca 85% 2189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ferenc Molnar -Chłopcy z Placu Broni
Rodzaj literacki: epika
Gatunek literacki: powieść

CZAS I MIEJSCE AKCJI

Wydarzenia rozgrywają się w Budapeszcie, stolicy Węgier. Akcja rozpoczyna się w marcu, trwa wiosna.
Plac Broni-plac przeznaczony pod budowę, oddzielony od ulicy wysokim płotem. Z boków plac był otoczony domami, a za nimi znajdował się drugi plac i tartak. Piętrzyły się tu sągi drewna, między którymi był prawdziwy labirynt ścieżek. Obok stała piła parowa. Na placu pełno też było wielkich wozów, których właściciele czekali na załadunek porąbanego drewna. Przed tartakiem stała budka, w której mieszkał dozorca, Słowak Jano.
Ogród Botaniczny- siedziba, „czerwonoskórych”, otaczał go0 wysoki kamienny mur. W ogrodzie znajdowała się wyspa- miejsce zabaw grupy Feri Acza. Aby się na nią dostać, trzeba było przejść przez most, na którym „czerwonoskórzy” wystawiali wartę.

GATUNEK i NARRACJA

Jest to powieść- rozbudowany utwór, w którym występuje wielu bohaterów i wiele wątków: wątek Placu Broni i jego obrony, wątek Nereczka- małego bohatera. Występuje w niej narrator wszechwiedzący, a narracja jest prowadzona w trzeciej osobie.

GŁÓWNY BOHATER

Ernest Nemeczek- należał do grupy chłopców z Placu Broni.
Przedstawienie i wygląd postaci: Miał jedenaście lat. Pochodził z ubogiej rodziny, był jedynakiem. Jego ojciec, Andrasz Nemeczek, był krawcem. Nemeczek to drobny, jasnowłosy chłopiec, najmniejszy w całej gromadzie chłopców z Placu Broni. Jako jedyny spośród nich był szeregowcem.
Cechy usposobienia: Ernest Nemeczek był wesołym, serdecznym chłopcem. Chętnie wykonywał wszystkie rozkazy kolegów, ponieważ wiedział, że jest to jego obowiązek.
Cechy charakteru: Bohater nie był uległy i nieśmiały, miał swój honor i ambicję. Najlepszą cechą jego charakteru była odwaga.


Streszczenie


Był ciepły marcowy dzień. Chłopcy zarządzili zabranie zebranie na Placu Broni. Nemeczek dotarł tam jako pierwszy. Widział Feri Acza, kiedy zabrał im czerwono-zieloną chorągiewkę. Zaraz potem przyszła reszta, Nemeczek powiedział im o tym, co się stało. To zebranie miało na celu wybranie przewodniczącego Placu Broni. Został nim Boka.

Chłopacy z zapałem poszli do Ogrodu Botanicznego- siedziby czerwonoskórych. Nowy przewodniczący wziął ze sobą Nereczka i Czonakosza na wyspę przybić kartkę z napisem „Tu byli chłopcy z placu broni”. Kiedy dotarli do ruin pobliskiego zamku znaleźli skład amunicji. Po chwili wsiedli do przycumowanej łódki, aby przeprawić się na drugi brzeg jeziora. Nemeczek, chwyciwszy się cienkiej trzciny, wpadł do wody. Szedł dalej przemoczony i zziębnięty, na wzgórzu ujrzeli swoich wrogów, a wśród nich Gereba, chłopca z ich obozu. „Czerwonoskórzy” przygotowywali napad na Plac, a Gereb zdradzał im tajemnice Placu Broni. Był zdrajcą. Boka przymocował do pnia drzewa kartkę i chłopcy szybko wsiedli do łódki. W tej chwili zostali zauważeni. Schowali się w oranżerii, za wielkimi cyprysami. Tu także zostali zauważeni, ale udało im się uciec. Trzy dni później w ogrodzie botanicznym, kiedy czerwonoskórzy planowali atak dobiegł ich głos Nemeczka. Dowódca był zaskoczony odwagą małego chłopca, więc zapytał czy by nie przystał do ich grupy. Nemeczek odmówił. Za karę został wykąpany w zimnej wodzie jeziora. Nazajutrz Boka oznajmił stan wojenny. Przyszedł Gereb. Prosił o wybaczeni. Nie dostał go. Boka przedstawił plan walki. Po skończonych ćwiczeniach wojennych przyszli bracia Pastorowie i Sebenicz, aby omówić jutrzejszy plan walki. Nazajutrz od razu po lekcjach chłopcy rozeszli się na swoje stanowiska, aby przygotować się do bitwy. Usłyszeli zbliżających się czerwonoskórych. Po paru godzinach był wynik: Chłopcy z Placu Broni wygrali! Była to zasługa Nemeczka, który mimo choroby uciekł z domu. Wieczorem przed posiadłością Nemeczka stał Boka oraz Feri Acz, który martwił się o zdrowie przyjaciela.

Niestety Nemeczek umarł. Jednak chłopcy z Placu Broni nigdy go nie zapomną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty