profil

Osiągnięcia inżynierii genetycznej i ich wpływ na życie dzisiejszego człowieka

poleca 85% 2482 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Genetyka-to nauka zajmująca się badaniem zjawisk dziedziczenia, czyli przekazywania cech potomstwu oraz zmiennością organizmów żywych.
Za twórcę genetyki uważa się G. Mendla, który w 1866 pierwszy opisał podstawowe prawa dziedziczenia cech. Jego praca została jednak zapomniana, a prawa te zostały ponownie odkryte w 1900 przez trzech niezależnych uczonych - C. Corrensa, E. Tschermaka i H. De Vriesa. W XX w. wiele uczonych zapoznawało się teoriami G.Mendla, w sposób z kombinacją z najnowocześniejszymi przyrządami można było zastosować geny dla dobra ludzkości. Powstała tak zwana „Inżynieria genetyczna’’
Inżynieria genetyczna zajmuje się wywoływaniem w sposób sztuczny zmian struktury DNA w obrębie jądra komórkowego w celu modyfikacji organizmu lub populacji. Modyfikacje te mają na celu tworzenie nowych produktów. Wciąż odkrywane są nowe zastosowania inżynierii genetycznej. Najbardziej rozpowszechnionymi zastosowaniami inżynierii genetycznej to:

Farmaceutyka-Inżynieria genetyczna umożliwia wykorzystywanie roślin i zwierząt w celu wytwarzania genetycznie zmodyfikowanych produktów farmaceutycznych. Przykładem jest owca, której mleko zawiera lek używany w leczeniu chorych na zwłóknienie pęcherzykowe

Produkcja Białek-W specjalnie do tego celu stworzonych koloniach bakterii produkuje się białka użyteczne w medycynie, takie jak insulinę dla diabetyków, czy globuliny powodujące krzepliwość krwi u osób cierpiących na hemofilię

Genetycznie zmodyfikowane uprawy- poprzez wprowadzenie obcego genu do jąder komórkowych niektórych roślin uzyskuje się odmiany o większej odporności na choroby, pestycydy i warunki pogodowe.

Klonowanie zwierząt-W 1997 r. naukowcy usunęli chromosomy z komórki jajowej jednej owcy i zastąpili je chromosomami z komórki somatycznej innego osobnika. Tak przygotowana komórka jajowa implantowana do macicy owcy pierwszej i po pięciu miesiącach przyszło na świat jagnię o imieniu Dolny. Ten eksperyment udowodnił, że istnieje możliwość wyhodowania złożonego organizmu żywego z pominięciem procesu rozmnażania płciowego.

Dotychczas jeszcze nie wiadomo, co kryje przyszłość Inżynierii genetycznej. Teraz jednak wiemy, jakie są najbliższe cele, których przeprowadzenia możemy się spodziewać w najbliższych latach. Są to m.in.
Klonowanie człowieka- Techniki inżynierii genetycznej osiągnęły obecnie taki stopień zaawansowania, że każda z setek milionów komórek ludzkiego ciała może być wykorzystana do stworzenia nowej istoty ludzkiej. Jednakże, jak dowodzi tego przykład bliźniąt jednojajowych, klon człowieka nie byłby jego dokładną repliką. Byłaby ta osoba o identycznych genach, różniąca się jednak charakterem czy inteligencją od pierwowzoru. Techniki te mogą być zastosowane w przypadkach par niepłodnych, czyli takich, które w sposób naturalny nie mogą mieć dzieci.
Modyfikacja narządów - Wprowadzanie genów, których zadaniem jest pobudzanie narządów do samodzielnego leczenia się, np. pobudzałyby serce pacjenta wymagające chirurgicznego wszczepienia bajpasów do budowania nowych naczyń krwionośnych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy