profil

I wojna światowa

poleca 84% 2894 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Potęgi gospodarcze i polityczne świata: Francja, Japonia, Rosja, Wlk. Brytania, Niemcy, Usa. Przyczyny wybuch I wojny: -Pretensje Włoch i Niemiec o nie sprawiedliwy ich zdaniem podział kolonialny świata, -Wyścig zbrojeń potęg Europejskich, -Powstanie bloków militarnych, -Kocioł Bałkański, -Napięta sytuacja na płw. Bałkańskim czyli konflikty o granice i o strefy wpływów, -Wzrost nastrojów nacjonalistycznych i niepodległościowych w Europie, -Zabójstwo następcy tronu Austriackiego arcyksięcia Ferdynanda w stolicy Bośni w Sarajewie. Zamach stanu stał się przyczyną wojny ponieważ rząd Serbii odrzucił Niemieckie ultimatum. 1882r.- Blok trójprzymierza czyli: -Włochy, Austro-Węgry, Niemcy. 1907r.- Trójporozumienie czyli: -Francja, Rosja, Wlk. Brytania. Państwa neutralne: -Szwajcaria, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, Dania, Grecja, Serbia, Bułgaria, Rumunia. 28.VII- Lipca 1914r.- Austro-Węgry wypowiadają Serbii wojnę, spowodowało to przystąpienie do wojny państw dwóch bloków militarnych. 1914r. Lipiec-Sierpień- Niemcy zajmują Belgię i stamtąd wkraczają do Francji. Front zachodni ciągnął się od Lille, Reims, Verdun, Metzu do granicy ze Szwajcarią. 1914r. IX Wrzesień- bitwa nad rzeką Marną odparcie Niemców zwycięstwo Francuzów. Wojna pozycyjna- jednolita linia frontu po obu stronach, wojska okopują się, budują schrony, próbują przełamać linię frontu. 1916r. Luty-Grudzień- Bitwa o twierdzę Werdę, zacięta obrona Francuzów. 1916r. Czerwiec- Bitwa nad rzeką Sommą, wielka demonstracja siły Anglików jednak nie rozstrzyga to o losach wojny.


1914r.- Sierpień- Rosja na żądanie Francji rozpoczyna wojnę na froncie wschodnim zajmuje Galicję, atakuje Prusy wschodnie i ponosi klęskę. Państwa centralne wkraczają na ziemie zaboru Rosyjskiego. 1915r.- Państwa centrale wdzierają się w głąb Rosji rozpoczyna się wojna pozycyjna linia frontu przebiega od zatoki Ryskiej aż po Morze Czarne. Wojny na morzach: a)Wojna pozycyjna na morzu- jednostki bojowe stoją w pełnej gotowości w portach macierzystych. 1916r.- Bitwa Jutlandzka na Morzu Północnym. Nie ograniczona wojna na morzach- atakowanie przez niemieckie łodzie podwodne wszystkich jednostek pływających. 1917r.- a)Przystąpienie Usa do wojny. b)Rewolucja bolszewicka w Rosji. Wojna pozycyjna- wojna w której obie walczące strony zajmują linie obronne starając się z nich nawzajem wyprzeć. Sytuacja wewnętrzna w Rosji: -władza skupiona w rękach Cara Mikołaja II z dynastii Romanowów, -Niewielkie uprawnienia dumy parlamentu Rosyjskiego, -Kraj zacofany gospodarczo, -Liczna ale słabo wyszkolona i uzbrojona armia, -Klęski na frontach powodują wzrost nie zadowolenia społecznego. 1917r. Marzec- w skutek buntów i strajków car abdykuje, duma powołuje rząd tymczasowy. 1917r. Marzec-Październik- Okres dwuwładzy: -Rząd tymczasowy wprowadza umiarkowane reformy, - Piotro-Grodzka Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich- ośrodek władzy socjalistów. 1917r. 25.X Październik- Bolszewicy zdobywają siedzibę rządu tymczasowego. a)Lenin tworzy radę komisarzy ludowych rozpoczyna się dyktatura proletariatu od 1917r.- 1990r. b)Rada komisarzy ludowych uchwala dekrety o pokoju i o ziemi. 1917r.Grudzień- zawieszenie broni na froncie. 1918r. Marzec- Podpisanie pokoju. 1918r.- Egzekucja cara i całej jego rodziny.


Feliks Dzierżyński- był działaczem polskiego i rosyjskiego ruchu komunistycznego. 1917r.- przełom w wojnie: Rosja w skutek rewolucji wycofuje się z wojny, Usa przystępuje do wojny po stronie Aliantów. 1918r. Październik-Listopad- strajki i bunty robotnicze w Niemczech, próby przejęcia władzy przez komunistów. a)Kapitulacja Bułgarii, Turcji, rozpad Austro-Węgier. 1918r. 11Listopad- kapitulacja Niemiec. Nowe rodzaje broni użytej podczas wojny- Sterowce, Łodzie podwodne czyli Uboty, Czołgi, Samoloty, Ckm czyli karabiny maszynowe, Gazy bojowe, Maski przeciwgazowe oraz ubrania ochronne, Mundury maskujące. Neutralność- prawna sytuacja państwa, które nie bierze udziału w konflikcie innych państw i utrzymuje z nimi pokojowe stosunki. Antanta- były to państwa trójporozumienia który walczyły razem przeciw państwom centralnym. Ofensywa- wykonanie uderzenia, natarcia, ataku na przeciwnika na dużym odcinku frontu lub na całym froncie. Defensywa- akcja obronna odpieranie atakującego przeciwnika. Demilitaryzacja- ograniczenie potencjału militarnego określonego terytorium. Bolszewicy- zwolennicy radykalnego kierunku w socjaldemokracji rosyjskiej któremu przewodził Lenin. Pokój separatystyczny- pokój zawarty oddzielenie z jednym państwem lub kilkoma spośród państw tworzących koalicję wojenną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty