profil

Możliwa jest historia Wertera w dzisiejszym życiu ...?

poleca 85% 111 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Goethe

Werter, tytułowy bohater dzieła Johanna Wolfganga von Goetha jest typowym bohaterem romantycznym. Posiada wszystkie charakterystyczne cechy tego typu osobowości, mianowicie: jest buntownikiem oraz poetą, przeżywa tragiczną miłość, która kończy się samobójstwem, jest samotny i wrażliwy, nie rozumie otaczającego go świata i ludzi, czuje się wyobcowany, jego skłonność do autorefleksji sprawia, że ma ciągłe poczucie bezcelowości życia. Czy dziś można spotkać takiego bohatera? Czy historia Wertera może się powtórzyć? Sądzę, że współcześnie ludzie są na tyle inni niż niegdyś, że nie jest to możliwe.

Po pierwsze, już sam charakter Wertera nie ma szans odnaleźć się w dzisiejszym świecie. Bohater ten posiada w sobie wiele wrażliwości, jest skłonny do marzeń, lubi uciekać w świat myśli i wyobraźni. Jest on wręcz stworzony o uczuć wyniosłych, wielkich i ostatecznych, ma wiecznie nienasycone serce. „Nadwrażliwość jest jak bilet w jedną stronę stąd”, pisze Piotr Rogucki, słowa te są dziś bardzo trafne. Ludzie, którzy są zbyt delikatni zostają po prostu wciągnięci przez wir okrucieństwa naszego świata, lub, widząc zło, jakie nam na co dzień towarzyszy, załamują się kompletnie. Obecny człowiek nie ma czasu na kontemplację, zadumę, ponieważ jest zapracowany i zabiegany. Ludzie także nie uciekają tak często do świata marzeń, bowiem wolą działać. Podejmują przedsięwzięcia, dążą do spełnienia swoich planów, aspiracji, a nie biernie fantazjują śniąc o niemożliwym, jak to robił Werter. Werter uważa, że uczuciowość jest najważniejszą cechą człowieka. Owszem jest ona ważna, lecz obecne społeczeństwo bardziej ceni sobie rozum. Dziś należy myśleć racjonalnie, a nie bujać w obłokach.

Następną rzeczą odróżniającą Wertera od współczesnych, jest postrzeganie przyrody. Ludzie, w przeciwieństwie do naszego bohatera, nie dostrzegają tyle piękna w otoczeniu. Niestety, nie traktują oni natury jak balsamu dla duszy, lecz po prostu jak nic nieznaczącą otoczkę. Wielu sądzi, że natura nie jest elementem potrzebnym do tego, by wyciszyć się i przemyśleć swoje postępowanie. Wynika to głównie z pośpiechu, w jakim żyjemy, i który znieczula nas na to, co jest prawdziwie piękne i wartościowe.

Porównując romantyka Goethego ze współczesnym człowiekiem nie sposób pominąć rozbieżności w odbieraniu miłości, które nakreślają się już na pierwszy rzut oka. Pierwszą odmiennością nasuwająca mi się na myśl jest postrzeganie ukochanej kobiety. Werter swą lubą uważa za bóstwo, czci ją i adoruje. Dostrzega jedynie jej piękno, zalety, a później potrafi je godzinami analizować i zachwycać się nad nimi. Dziś ludzie kochając potrafią dostrzec wady w swym obiekcie uczuć. Miłość według teraźniejszych nie polega na nie dostrzeganiu skaz, lecz akceptowaniu ich.
Następnym kontrastem jest sposób okazywania swych uczuć. Werter robi to w typowo romantyczny sposób. Mimo, iż kocha i chce być szczęśliwy, nie potrafi zawalczyć o to szczęście. Woli pozostać biernym i marzyć. Potrafi rozmyślać o ukochanej, przeżywać ból i rozterki, zamiast zacząć działać. Robi niewiele, aby żyć u boku swej ukochanej. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że Werter nie tyle celebruje samą Lottę, co uczucie, jakim on ją darzy. Współczesny człowiek, w odróżnieniu do niego, potrafi poświęcić dla prawdziwej miłości wiele. By być z ukochaną osobą pokonuje liczne bariery: sprzeciw rodziny, bariery językowe, narodowościowe, materialne, problemy związane z nietolerancją ludzi o innym kolorze skóry.

Werter, jako bohater romantyczny, poprzez nieszczęśliwą miłość staje się uosobieniem bólu i rozpaczy. Owszem, złamane serce ubolewa tak samo mocno zarówno dziś, jaki i niegdyś, lecz dzisiaj ludzie starają się nie skupiać na tym, co boli. Nie rozpamiętują stale swych cierpień, lecz starają się podnieść i pchać życie do przodu. Aż wreszcie, po okresie smutku odnajdują nowe radości w swym bycie. Zrozpaczony porażką Werter nie umie poradzić sobie z niepowodzeniami, aż w końcu sięga po pistolet. Nawet, jeśli dziś ktoś się zdobywa na taki desperacki krok (a takich niestety nie brakuje), to można zauważyć głęboką różnicę w motywach, które kierują samobójcami. Dzisiaj ludzie podejmują takie radykalne czyny, ponieważ mają dosyć świata, przerastają ich problemy. Werter, pomimo bolących go niepowodzeń, głównie kierował się wiarą w to, że jest bratnią duszą Lotty i tylko po śmierci będą mogli być razem.

Moim zdaniem Werter jako typowy romantyczny bohater nie mógłby żyć w dzisiejszych czasach, a co za tym idzie jego historia jest obecnie nie do powtórzenia. Wynika to ze zmiany mentalności ludzkiej, innego postrzegania bliźnich, miłości i świata. W obecnym świecie nie spotkamy tak radykalnego romantyka, jakim był bohater dzieła Goethego. Ten styl życia jest już po prostu nieaktualny i nie jest w stanie przetrwać we współczesnym życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury