profil

Streszczenie noweli Henryka Sienkiewicza "Za chlebem".

poleca 85% 509 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Bohaterowie: Wawrzon Toporek , Marysia ,Czarny Orlik
Czas akcji: I dont noł
Miejsce akcji: niemiecki statek ’Blucher’, Nowy Jork

Streszczenie:
Wawrzon Toporek i jego córka Marysia płynęli niemieckim statkiem ‘Blucher’ do Ameryki szukać szczęścia. Kiedy Toporek stracił swój majątek w Lipińcach rozpił się. Pewnego razu w karczmie spotkał Niemca , który obiecał mu ziemię w ameryce za darmo. Toporek wziął córkę ze sobą i popłynęli do Ameryki. Na statku źle im było Toporek rozmyślał o Lipińcach ,a Marysia o swoim ukochanym - Jaśku. Nocą rozpętała się burza obydwoje myśleli ze to już koniec ,że woda zatopi statek . Oficer uspokoił wszystkich i powiedział że niebezpieczeństwo minęło.
Na pokładzie spotykają majtka który jako jedyny z ludzi na statku rozumie po polsku , majtek mówi ze zostały dwa dni kiedy dobiją do lądu .Kaszuba poradził staremu aby wymienił wszystkie swoje pieniądze ,tak też zrobił . W mieście stali i czekali na Komisarza jak powiedział Niemiec . Komisarz jednak nie przyjeżdżał , zamieszkali na bruku . Wawrzon szukał pracy lecz gdzie tylko nie poszedł wyśmiewano go, odpychano, potrącano i bito , wiec pracy nie znalazł . Oboje żyli w biedzie i przymierali głodem . Włóczyli się oni po Nowo Jorskim porcie szukając czegoś do zjedzenia . Usnęli razem na końcu przystani .Ojciec chciał uwolnić swoją córkę od biedoty , postanowił utopić ja lecz ona nie chciała jeszcze umierać .
Ojciec zrozumiał ze źle robi , wyciągnął dziewczynę i prosił o przebaczenie. Gdy już Marysia wstała poszli razem szukać czegoś do jedzenia , spotkali wąsatego i siwego jegomościa , który podszedł do nich . Zaprosił ich do Bar-Roomu , gdzie dał im jeść i pić . Wawrzyn opowiada całą historie swoją , dostają pieniądze od niego na kupno ziemi. Marysia dostaje kartę od pana z którą ma go szukać w biedzie , wtedy on lub jego syn jej pomoże. Dobry człowiek zabiera ich do swojego domu podaje kolacje i zapewnia nocleg , mówi im gdzie mogą kupić ziemię na której mogą zarobić. Powiedział im aby udali się do Arkansas a potem do Borowina , tak tez zrobili . Kiedy dotarli na miejsce zbudowali dom i mieli kawałek ziemi lecz w osadzie źle się działo . Ojciec Marysi z wysilenia zachorował wiedząc ze śmierć jego nadchodzi poprosi Marysie aby Czarnego Orlika za męża wzięła jednak Marysia odmawia. Nad osadę przyszła straszliwa ulewa , pobliskie rzeki wylały , osada została zatopiona. Orlik , Marysia i Wawrzon wydostają się bezpiecznie z lasu na tratwie. Ojciec Marysi umiera, Orlik dostrzega statek i rzuca się do wody. Ludzie w czółnie usłyszeli wołanie o pomoc, zabierają ze sobą Marysię, Orlik ginie pod wodą. Marysia wychodzi ze szpitala i udaje się do Człowieka , który obiecał jej kiedyś pomoc. Okazuje się że wielmożny pan nie żyje a reszta rodziny wyjechała. Marysia chciała powrócić do Lipińc lecz nie miała pieniędzy na podróż.
Przychodziła codziennie prosić o przewóz do Europy. Przez kilka dni tak przychodziła ,aż pewnego dnia nie pojawiła się. Następnego dnia w gazecie napisano że znaleziono w porcie martwą dziewczynę.

COPYRIGHT 2004 BY CKUBA , TŁUM. BY OZON.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury