profil

Pomnik Wojciecha Bogusławskiego

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Teatr Narodowy, który słynie ze swojego prestiżu, swoj wietnoć przypisuje człowiekowi, który dusz i ciałem czuł jego odwieczn funkcję. Tym człowiekiem był Wojciech Bogusławski, założyciel oraz główny dyrektor Teatru Narodowego.

Wojciech Bogusławski przyszedł na wiat w 1757 roku, a zmarł 1829 roku, dożywajc sędziwego wieku. Wywodził się z rodziny szlacheckiej, mocno poważnej i uprzywilejowanej. Rodzina Wojciecha bardzo krytykowała jego zamiłowania i cigoty artystyczne. Pomimo to, dokonał się on w swym powołaniu, zostajc aktorem powstałego Teatru Narodowego. Jako jeden z pierwszych zagrał na jego deskach, udowadniajc swój prawdziwy talent aktorski. Ceniony również jako pedagog oraz dramatopisarz, zyskał sobie uznanie wród krytyków oraz dociekliwych badaczy rozwoju teatru. Nie bez przyczyny został pomiertnie uhonorowany pamiętnym pomnikiem ku jego czci. To z inicjatywy prezesa ZASP-u Józefa liwickiego zrodził się pomysł odznaczenia Bogusławskiego za jego cenny wkład w rozkwit Teatru Narodowego w postaci pomnika. Pracę nad dziełem powierzono słynnemu, utalentowanemu rzebiarzowi Janowi Szczepkowskiemu, którego inwencja sprowadziła dzieło do monument odlanego z brzu, a widniejcy na nim napis : "Ku czci Ojca Teatru Narodowego" przykuwał wzrok swoj precyzj. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastpiło 27.09.1936 roku, a dokonał tego żyjcy w tamtych czasach prezydent Warszawy, Stefan Starzyński.

Losy pomnika zaprzepaciła druga wojna wiatowa, która w 1941 roku całkowicie zniszczyła jego oblicze. W latach powojennych, odnaleziono szcztkowe pozostałoci na złomowisku fabryki Lilipopa i rozpoczęto natychmiastowe prace nad odbudow pomnika.

Szczegółowej rekonstrukcji podjł się dawny twórca, który dołożył wszelkich starań, by nowy kształt oddał w pełni hołd Wojciechowi Bogusławskiemu. Ponownego odsłonięcia pomnika dokonał w latach szećdziesitych Lucjan Motyka, minister kultury i sztuki. Do dzi pomnik Bogusławskiego przyciga wzrok wielu turystów. Stojcy przy lewym skrzydle Teatru Wielkiego na Placu Teatralnym, stanowi chlubę i dumę miasta stołecznego Warszawy.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta