profil

Wycieczka po Warszawie śladami Stanisława Poniatowskiego

poleca 85% 193 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zaproszenie

Biuro Turystyczne ?MaKra? w Warszawie ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w autokarowej wycieczce po Warszawie ?Śladami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego?. W trakcie zwiedzania wspólnie odwiedzimy miejsca założone przez ostatniego króla elekcyjnego w Polsce. Serdecznie zapraszamy!
Organizowane wycieczki trwają po ok. 8 godz. i 15 min każda i odbywają się w każdą sobotę od 03.05.2008r do 06.09.2008r.
W trakcie wycieczki uczestnicy mają zapewnione dwa posiłki, opiekę profesjonalnego przewodnika oraz ubezpieczenie. Na życzenie przewodnik posługuje się również językiem angielskim.
Plan wycieczki:
godz. 9.00 - spotkanie z przewodnikiem w umówionym miejscu
godz. 9.15 - przejazd do Łazienek Królewskich, spacer po parku, zwiedzanie Pałacu na Wodzie, zapoznanie się z historią Łazienek, przejażdżka gondolą.
godz. 12.00 - przejazd Traktem Królewskim (Al. Ujazdowskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście), pl. Piłsudskiego i pl. Teatralnym na Starówkę
godz. 12.30 ? obiad
godz. 13.00 - zwiedzanie Starego i Nowego Miasta
godz. 14.00 - przejście do Pałacu Kazimierzowskiego, w którym mieściła się Szkoła Rycerska (Korpus Kadetów) i dalsze zwiedzanie.
godz. 15.00 - zwiedzanie Zamku Królewskiego i obejrzenie 22 obrazów namalowanych przez Canaletto
godz. 16.00 - podwieczorek
godz. 16.30 - przejazd na Plac Teatralny i zapoznanie się z historią Teatru Narodowego
godz. 17.15 - powrót na miejsce rozpoczęcia wycieczki, rozdanie uczestnikom pamiątkowych dyplomów
Koszt wycieczki to 30 zł dla dorosłych oraz 20zł dla dzieci oraz rencistów.
Położone w sercu Warszawy Łazienki Królewskie są przepięknym i unikatowym w skali europejskiej założeniem pałacowo-parkowym. Najważniejszym obiektem na terenie parku jest Pałac na Wyspie - dawna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W parku wznosi się także szereg innych zabytkowych budowli, w tym m.in. Pałac Myślewicki, Biały Domek, Stara Pomarańczarnia i Amfiteatr, a u góry, na skarpie w ogrodzie różanym podziwiać można pomnik Fryderyka Chopina. W okresie letnim w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 przy pomniku odbywają się koncerty, podczas których usłyszeć można kompozycje F. Chopina w wykonaniu pianistów z całego świata. Łazienki Królewskie są miejscem tradycyjnych niedzielnych spacerów warszawiaków. Wielką atrakcję parku stanowią mieszkające w nim zwierzęta: pawie, wiewiórki, kaczki i łabędzie. W Łazienkach można również odbyć wodną przejażdżkę gondolą, wypić kawę lub po prostu chwilę odpocząć, delektując się zielenią i ciszą.

Trakt Królewski to najbardziej historyczny i najpiękniejszy trakt Warszawy, wiodący niegdyś ze Starego Miasta do prywatnych rezydencji królewskich położonych poza miastem i dalej, do Krakowa. Wzdłuż Traktu wznoszą się okazałe kościoły, piękne pałace, klasycystyczne kamienice, komfortowe hotele i dostojne pomniki. Traktem Królewskim podążali królowie, ciągnęły manifestacje i kondukty pogrzebowe. I chyba niewiele się zmieniło, bowiem i dziś mkną tędy na sygnale przedstawiciele władz i od czasu do czasu przetaczają się mniej lub bardziej liczne manifestacje. Idąc lub jadąc Traktem Królewskim można zobaczyć m.in. Pałac Prezydencki, kościół św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski, pomnik Mikołaja Kopernika i zabudowania Parlamentu.

Pałac Kazimierzowski został zbudowany przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, w dzielnicy Śródmieście przy historycznym Trakcie Królewskim, w latach 1637-1641 dla króla Władysława IV lub Zygmunta II Wazy. W roku 1765 lub 1766 nowym właścicielem został król Stanisław August Poniatowski, który ulokował tu Korpus Kadetów Szkoły Rycerskiej (po przebudowie wnętrz przez Dominika Merliniego). Szkoła ta kształciła nie tylko fachowych oficerów, ale również świadomych potrzeb kraju obywateli. Jej absolwentami byli, m.in. Tadeusz Kościuszko i Julian Ursyn Niemcewicz. Niestety w 1794 po upadku insurekcji kościuszkowskiej Korpus zostaje zlikwidowany. Budynek Pałacu Kazimierzowskiego obecnie mieści rektorat Uniwersytetu Warszawskiego, a także Muzeum Historii UW. Po rewitalizacji budynku w roku 2006 budynek ten jest jednym z najlepiej się prezentujących na całym Trakcie Królewskim.

Od końca XVI wieku Zamek Królewski był główną rezydencją monarszą w Polsce. Był on również miejscem obrad Sejmów Walnych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 1944 roku zamek, podobnie jak cała Starówka, uległ kompletnemu zniszczeniu. Wysadzony w powietrze, legł w gruzach. Obecnie bryła zamku znów króluje nad pl. Zamkowym, a Wieżę Zegarową widać wyraźnie zarówno od strony Krakowskiego Przedmieścia, jak i ulicy Świętojańskiej. Wewnątrz znów, jak przed wiekami, mieszczą się dziesiątki pięknych pomieszczeń. Wśród nich za najbardziej imponujące i wywołujące największy zachwyt należy uznać Apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na Zamku Królewskim, jak dawniej, odbywają się najwyższej rangi uroczystości państwowe. Tu także, obok wystaw stałych, oglądać można wystawy czasowe. Podczas wycieczki z biurem ?MaKra? uczestnicy obejrzą niezwykłą wystawę z 22 obrazami Canaletto (widoki Warszawy), Bacciarellego oraz Jana Piotra Norblina, sprowadzonych do Polski dzięki mecenatowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Powołanie narodowej sceny było jednym z elementów projektowanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego reformy edukacji, obyczaju i życia kulturalnego upadającej Rzeczpospolitej, dlatego więc w 1765r. założył on Teatr Narodowy. Po wielu zmianach adresowych (dawne adresy to m.in. Pałac Radziwiłłowski, plac Krasińskich, plac Marywilski), obecnie znajduje się on na Placu Teatralnym 3. Objęcie, jeszcze za czasów ostatniego króla elekcyjnego, dyrekcji w 1783r. przez Wojciecha Bogusławskiego uczyniło z Teatru polskiego prawdziwą scenę narodową, a więc zamierzenie króla się spełniło.

Na życzenie dodatkowe zwiedzanie pozostałości ludwisarni założonej przez ostatniego elekcyjnego króla Rzeczypospolitej w Warszawie.

Więcej informacji możecie państwo uzyskać pod numerem telefonu: 0-604-680-783, pod adresem: ul. Korotyńskiego 23, 02-123 Warszawa lub adresem e-mail: [email protected]

Zapisy przyjmujemy do czwartku przed każdą sobotą, w którą ma się odbyć wycieczka.


Biuro Turystyczne ?MaKra?
Dyr. Magdalena Krajewska (nekochan ^^)Bibliografia:


? ?Przez tysiąclecia i wieki? Cywilizacje nowożytności, podręcznik do klasy 2 gimnazjum, G. Kucharczyk, P. Milcarek, M. Robak, wydawnictwo WSiP, Warszawa 2003, ISBN: 83-02-08683-5

? ?Historia od starożytności do współczesności, Vademecum gimnazjalisty? Janusz Micuń, wydawnictwo Translator, Warszawa 2000, ISBN: 83-86149-70-1

? http://www.lazienki.ueu.pl/content/view/168/222/lang,pl/

? http://www.narodowy.pl/index.php?s=7624

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kazimierzowski

? http://excellence.travel.pl/pl/wycieczki-po-warszawie/.html

? http://free.polbox.pl/p/psbor/starem.htm

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_Narodowy

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Łazienki_Królewskie_w_Warszawie

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawa

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Trakt_Królewski_w_Warszawie

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Kr%C3%B3lewski_w_Warszawie

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Bernardo_Bellotto

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Piotr_Norblin

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcello_Bacciarelli

? http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Bogusławski

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Więcej informacji