profil

Co kultura antyczna może dać współczesnemu człowiekowi? Jakie starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego? Jakie inspiracje antyczne dostrzegasz we współczesnej kulturze?

poleca 84% 708 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kultura antyczna miała ogromny wpływ na dzisiejszą kulturę europejską i światową. Ważnymi źródłami kultury antycznej była twórczość starożytnej Grecji i Rzymu. Współcześni artyści, filozofowie i naukowcy inspirowali się antycznymi stylami oraz ustrojami. Tamtejsza sztuka i architektura stanowiła wzorzec do naśladowania. Antyk uważany jest za jedną z najdoskonalszych epok kulturowych i nie bez powodu. Zrodziły się związki frazeologiczne tj. „stajnia Augiasza”, „wierna jak Penelopa”, „nić Ariadny”, „syzyfowa praca”. Wynaleziono też system kanalizacyjny i latarnie morskie.

Dziełami antycznych poetów zachwycają się tłumy ludzi do dziś dnia. Reinterpretacje powstałe w tej epoce stanowią podstawową inspiracje, wzorzec do naśladowania dla wielu artystów i wzbudzają zachwyt czytelników. Warto tutaj wspomnieć o Homerze i jego wybitnych arcydziełach: „Iliada” i „Odyseja”. Eposy te cechuje inwokacja, paralelizm dwóch płaszczyzn fabularnych – świata bogów i ludzi, charakter epizodyczny fabuły, epicka rozlewność, narracja 3-osobowa, patetyczny styl, zasada decorum (zasada jedności treści, formy, jednorodności stylistycznej, zgodności gatunku ze stylem, językiem bohatera) stałe epitety, heksametr jako miara wiersza. Różnorodność środków stylistycznych, sposób łączenia i dobierania ich sprawia, iż utwory Homera stają się arcydziełami na wielką skalę.

Dzisiejszy teatr, szkoła, w której wszyscy uczymy się o kulturze, dusza kultury wywodzi się z kraju leżącego na półwyspie Peloponeskim. Teatr grecki stworzyli: Ajschylos, Sofokles i Eurypides. Nadali mu kształt, wygląd i formę, który się oczywiście z biegiem lat zmieniał. Likwidowano pewne części teatru klasycznego i zastępowano je innymi. Współczesne spektakle wystawiane w teatrach nie mają porównania z tragediami stworzonymi przez Sofoklesa wystawianymi w czasach antycznych. Tragedia utworzona przez Sofoklesa składała się z: prologu, parodosu, epejsodionów przeplatanych ze stasimonami, oraz z eksodosu. W tej tragedii pomiędzy scenami były pieśni chóru, który był podstawową formą przedstawienia sytuacji w tragedii, pełnił rolę narratora. Teatry współczesne oddają obecne obyczaje i sytuacje prosto z życia. Nie wystawia się już tragedii o budowie stworzonej przez Sofoklesa.

Obrazy oraz rzeźby powstałe w antyku są niemalże idealne. Malarstwo kształtowało się głownie na ścianach i wazonach. Malunki najczęściej przedstawiały bogów i herosów oraz ważne wydarzenia. W obu kategoriach jednakże ukazywano piękno ludzkiego ciała. Przedstawiane postacie były zwykle nagie i dobrze zbudowane. Przyjęte proporcje głowy do ciała wynoszące 1:8 do dziś uważane są za odpowiednie. Jedną z najdoskonalszych rzeźb antycznych jest posąg Dyskobola stworzony przez Mylona.

Grecy budowali zwykle świątynie. Antyczne budynki starożytnej Grecji ogromne i okazałe wznoszono na cześć bóstw. Wierzono, że pewne kształty i proporcje są miłe bogom.
Istnieją trzy główne antyczne porządki architektoniczne, które różnią się ornementyką i proporcjami kolumn, głowic (kapiteli) i belkowania, czyli konstrukcji opierającej się na głowicach. Budynki nie miały okien i posiadały kolumny. Miały one różny kształt i wielkość w zależności od okresu i stylu, w jakim je budowano. Panowały style: dorycki, joński i koryncki. Wspaniałość greckiej architektury nie polega na wysokim poziomie techniki, lecz na genialnym wyczuciu proporcji oraz wyostrzonej świadomości perspektywy. Przykładem może być zwyczaj pogrubiania środkowych części kolumn po to, by oglądane z pewnej odległości nie sprawiały wrażenia wklęsłych.
Do dziś zachowało się kilka świątyń i pałaców greckich jak np. w Knossos na Krecie, Partenon na wzgórzu Akropolu.

Często w malarstwie, rzeźbie i architekturze przedstawiano antyczne mity, czyli opowieści wyjaśniające zjawiska natury, powstanie świata i człowieka. W każdym micie przedstawiano bóstwo. Najbardziej znane mity opowiadają o Prometeuszu, bogu, który dał ludziom ogień; o Dedalu i jego lekkomyślnym synu Ikarze; o Heraklesie.

Współczesna kultura niejednokrotnie nawiązuje do antyku. Antyczne dzieła robią wrażenie na człowieku. Na zamku królewskim na Wawelu jest dziedziniec arkadowy. Greckie budowle symbolizują moc i trwałość. Ówcześnie budynkami wznoszonymi według zasad architektury antycznej są budynki o dużym znaczeniu (gmachy sądowe, budynki rządowe, muzea). Na przykład siedziba Kongresu USA – Kapitol; Biały Dom w Waszyngtonie; gmach Sejmu oraz wnętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i wiele wiele innych. Przykładów jest wiele i nie trzeba ich daleko szukać. Zdarza się często, iż ludzie budując sobie wille stawia kolumny na gangu, w pomieszczeniach tj. salony lub wbudowuje je w ściany domu.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie