profil

Wiatry

poleca 85% 270 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiatry występują na wszystkich częściach naszego globu. Nie ma chyba ani jednego człowieka, który nie spotkałby się z tym zjawiskiem. Czym właściwie jest wiatr i jakie są jego rodzaje?
Wiatr jest to ruch powietrza w dolnej części troposfery w układzie pionowym bądź skośnym. Poziome ruchy powietrza występujące w górnej części troposfery i w stratosferze określa się mianem prądów.
Rozróżniamy różne typy wiatrów. Każdy z nich występuje w charakterystycznym dla niego miejscu i czasie.
Szkwał jest to wiatr gwałtowny, krótkotrwały. Może występować lokalnie z pojedynczą burzą lub wzdłóż tzw. lini szkwałkowej. Pojawia się także w sąsiedztwie dobrze rozwiniętego cyklonu oraz przy przejściu frontu chłodnego. Wystąpieniu szkwału towarzyszą opady deszczu, śniegu lub gradu oraz spadek temperatury i ciśnienia. Wiatr ten formuje się podczas opadania zimnego powietrza w obszarze burzy, które rozprzestrzenia się osiągając powieszchnię Ziemi.
Bora jest typem wiatru szkwałowego. Można obserwować go w zime, kiedy arktyczne masy powietrza napływają z Rosji na ciepłe tereny nad Adriatykiem. Jest to wiatr związany z lokalnym układem cyrkulacyjnym, którego charakter określa topografia terenu.
Mistral jest również wiatrem związanym z lokalnym układem cyrkulacyjnym. Ten silny i chłodny wiatr wieje znad północno-zachodniego Rodanu w połódniowej Francji.
Sirocco jest wiatrem, którego charakter określa rzeźba terenu i rodzaj podłoża. Wieje on z obszaru Sahary lub pustyń Arabii Saudyjskiej. Jest to wiatr południowy lub południowo-wshodni. Pojawia się w przedniej części cyklonów poruszających się przez Morze Śródziemne. Występuje szczególnie wiosną. Sirocco jest gorącym i suchym wiatrem przenoszącym piasek i pył pustynny. W czasi słonecznej powoduje wzrost temperatury powyżej 40oC.
Khamsin należy do tego samego typu wiatrów co sirocco. Występuje w Egipcie. Prędkość tego wiatru jest niewielka. Podczas dnia powietrze wypływa z dolin wzdłóż nagrzanych stoków, w ciągu nocy spływa ze stoków do doliny. Skutkiem tego jest wiatr górski i dolinny.
Pasaty są to wiatry wiejące między strefami wyżów podzwrotnikowych a obszarem niskiego ciśnienia w strefie okołorównikowej. Na półkuli północnej wiatr ten ma kierunek północno-wschodni, a na południowej południowo-wschodni (zgodnie z działaniem siły Coriolisa). Pasaty występują w warstwie od 2 km wysokości latem nad równikiem. Powyżej tej warstwy występują antypasaty wiejące w kierunku zachodnim.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty