profil

Czy rada - "żyj tak, abyś każdą chwilą zdawał sobie sprawę ze swego zycia" - może być uznana za przesłanie wiersza Czesława Miłosza "Piosenka o końcu świata"?

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czesław Miłosz w swoim wierszu "Piosenka o końcu swiata" ukazuje swoja wizje końca świata. Aby zrozumiec czym jest "koniec świata" według Miłosza, trzeba dobrze zastanowić się nad słowem "koniec".

Każdy dzień, jest dniem czyjejś smierci, czyjegoś końca świata. Czasem sa to ludzie dobrze nam znani i nieznani; ludzie, z którymi byliśmy blisko, łaczyła nas miłość, przyjaźń. Mogli to być Ci, których podziwialiśmy, naśladowaliśmy; którym ufalismy... dziś ludzie nieobecni...
Mimo, że nagła śmierc bliskich otwiera nowy rozdział w życi, to jednak każdy kolejny dzień toczy się zwyczajnym trybem. Dzień czyjegoś "konca świata" w "Piosence..." jest podobny do wszystkich innych. Można powiedziewć, że to po prostu dzień jeden z wielu. Nie dzieje się nic nadzwyczajnego: pijak zasypia na trawniku, kobiety spacerują, rodzą sie dzieci, śpiewaja ptaki i gdzies pomiędzy tym wszystkim ktos umiera. Śmierc jest wpisana w harmonię świata, nie burzy jej. Cos się konczy, a cos zaczyna - taki jest porządek rzeczy.

Ten, kto jest świadomy smierci "byłby prorokiem", ale zazwyczaj ludzie wiedzą, że są ważniejsze czynności i zajęcia. Trzeba dobrze wykorzystać każda chwilę. Na potwierdzenie tych słów autor ukazuje staruszka zajętego praca w ogrodzie.

Przecież jesteśmy, oddychamy, żyjemy...! Życie nie jest karą, dlatego powinnismy z niego korzystać, cieszyć się z każdego dnia i każdego usmiechu. Ważne jest, byśmy zyli chwilami, które mogą się niepowtórzyć. Któż wie, może własnie ten moment, może okazać się najpiękniejszą chwila w naszym zyciu?
Powinnismy być przygotowani, że kres może nadejść nagle, w najmienij oczekiwanym momencie i bez wcześniejszych znaków. Wazne jest by w obliczu śmierci być pewnym, że zycie łapało sie garściami, czerpało się z niego korzyści, żyło się pełnia życia... móc powiedzieć, że jest się człowiekiem spełnionym. Może to nas jutro spotka smierć?

Uważam, że rada "żyj tak, abyś każda chwilą zdawał sobie sprawę ze swego zycia" może być uważana za przesłanie wiersza Czesława Miłosza. Jest odzwierciedleniem mysli, jaką chciał przekazać czytelnikom autor wiersza. Sądzę, że wyżej wymienione argumenty moga być tego potwierdzeniem.
Nie lekceważmy ich...Przecież: "Innego końca świata, nie będzie".

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty