profil

Kwasy w naszym otoczeniu

poleca 86% 170 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W naszym otoczeniu bardzo często występują kwasy organiczne. Należą one do grupy związków organicznych W swojej budowie zawierają węgiel,
a własnościami fizyczno-chemicznymi zbliżone są do węglowodanów. Nadają produktom zawierające je charakterystyczny smak i zapach, mogą być źródłem energii.

Na stale w domowej kuchni możemy spotkać ocet spirytusowy lub winny.
Jest on 6 lub 10% roztworem kwasu octowego. Używamy do do kwaszenia potraw i marynowania warzyw lub grzybów. Jest on cieczą bezbarwną o charakterystycznym ostrym zapachu. Stężony kwas octowy jest trucizną
i powoduje oparzenia skóry.

Innym bardzo dobrze znanym wszystkim kwasem jest kwas cytrynowy. Występuje on w roślinach (w sporych ilościach w cytrynie), organizmach ludzkich i zwierzęcych. Otrzymujemy go między innymi z soku niedojrzałych cytryn. Stosowany w medycynie, przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości, stanowi składnik wielu napoi.

Kolejnym kwasem występującym w "kuchni" jest kwas masłowy. Posiada bardzo nieprzyjemny zapach zjełczałego tłuszczu. Podstawowy składnik potu, tworzy się w maśle na skutek jełczenia.

Kwas jabłkowy występuje w jabłkach i rabarbarze, a kwas winowy zawierają winogrona, a w konsekwencji tego wina.
Kwaśne mogą być mleko, kapusta czy ogórki. Ulegają one kwaśnieniu dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które rozwijają się w tych produktach
i wytwarzają kwas mlekowy. Stanowi wobec tego składnik kwaśnego mleka, kefiru, jogurtu. Powstaje też w mięśniach podczas wysiłku fizycznego i to on wywołuje objawy zmęczenia i bólu mięśni.

Kwas szczawiowy ejst rozpowszechniony w roślinach (szczaw, szpinak, rabarbar) Usuwa z orgniazmu wapń, powoduje tworzenie się kamieni szczawiowych w nerkach.

Uczucie bólu, które powoduje poparzenie pokrzywy, ukąszenie pszczoły czy mrówki, wywoływane jest przez dostanie się do ciała kwasu mrówkowego. Niewielkie ilości tego kwasu dodawane są do miodu, dzięki czemu jest on dobrze zakonserwowany i nie psuje się.

W apteczce domowej możemy znaleźć kwas salicynowy jako składnik spirytusu salicynowego. Stosowany jest tylko zewnętrznie do celów dezynfekcyjnych, dzięki bakterjobójczym właściwościom.

Aspiryna lub inaczej polopiryna zawiera w sobie kwas acetylosalicynowy.
Jest to lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny.
Niedobór witaminy "C" czyli kwasu askorbinowego w organiźmie powoduje różne zaburzenia, przede wszystkim obniżenia odporności.
Kwas borowy działa przeciwzapalnie i dlatego stosuje się go do robienia okładów.
Okazuje się, że do rodziny kwasów należy wiele substancji, z którymi stykamy się w życiu codziennym. Używamy nawet nazw zwyczajowych kwasów i dobrze znamy ich niektóre właściwości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy