profil

Wady i zniekształcenia układu ruchu.

poleca 85% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PŁASKOSTOPIE

Płaskostopie jest to: poszerzenie przodostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy.
W naszych warunkach cywilizacyjnych większość ludzi ma stopy jeśli nawet nie zniekształcone, to źle rozwinięte, niedostosowane do warunków, jakie mają spełniać. Od wczesnego dzieciństwa zmuszeni jesteśmy do chodzenia po twardym i równym podłożu, a sytuacje tę pogarsza fakt ciągłego noszenia obuwia. Prawidłowe stopy mają ludy żyjące w naturalnym środowisku, zwanym przez nas prymitywnym. Dzieci tych ludów od wczesnego dzieciństwa chodzą boso, po trawie, piasku, poszyciu leśnym, nierównościach gruntu i skałach, wspinają się na drzewa, chodzą i biegają nieproporcjonalnie więcej niż ich rówieśnicy z krajów cywilizowanych.

Objawami płaskostopia są: ból pod podeszwami; pieczenie, palenie; zgrubienia naskórka powstałe na skutek długotrwałego ucisku.

Mając płaskostopie należy unikać: niefizjologicznego obuwia z wąskim przodem i/ lub na wysokich obcasach; długotrwałej pozycji stojącej; nadwagi.


WADY I ZNIEKSZTAŁCENIA UKŁADU RUCHU

Kręgosłup u człowieka jest podwójnie esowato wygięty. Krzywizny te formują się w wieku niemowlęcym. Lordoza, czyli część szyjna i lędźwiowa - są zwrócone wypukłością do przodu a krzywizna piersiowa – do tyłu, co nazywa się kifozą. Nadmierne wygięcia są jednak przyczynami wad postawy. Wada postawy może być wrodzona, w takim przypadku dziecko rodzi się już z ułomnością. Można też wyróżnić wadę nabytą, czyli taką, która następuje z winy otoczenia, z własnej winy, lub z powodu choroby. Wady postawy występują najczęściej w okresie wzrostu, wtedy też są one w swych skutkach najgroźniejsze. Rosnąca kość jest szczególnie podatna na wszelkie wpływy obciążeniowe. Kość rośnie prawidłowo pod wpływem równomiernie rozłożonych sił nacisku i pociągania . Nadmierny nacisk powoduje zahamowanie wzrostu kości, nadmierne pociąganie - pobudzenie wzrostu kostnego. Dopóki nie nastąpi zakończenie wzrostu kostnego, tj. dopóki kości są szczególnie podatne na odkształcenia, dopóty istnieje pewna szansa wyrównania wady tego układu.

SKOLIOZA
Miednica powinna być ustawiona równolegle do podłoża, gdy patrzymy na nią od przodu. Wtedy kręgosłup ustawia się pionowo. Skośne ustawienie miednicy, widziane od przodu lub tyłu, pociąga za sobą wygięcie kręgosłupa skierowane w stronę niżej ustawionego talerza biodrowego. W ten sposób wytwarza się statyczne boczne skrzywienie kręgosłupa- skolioza.
Objawy skoliozy:
· Wyższe ustawienie i wystawienie barku i łopatki po stronie wypukłej piersiowej
· Wystawanie biodra po stronie wklęsłej lędźwiowej
· Asymetria talii(różne odległości między ramionami lewym i prawym a tułowiem)
· Po pochyleniu dziecka do przodu widoczne może być wyższe uniesienie pleców po jednej stronie.

POGŁĘBIONA LORDOZA
Pogłębiona lordoza- przodowygięcie kręgosłupa w linii strzałkowej. Powoduje silne dolegliwości bólowe i najczęściej występuje w porażeniach mięśni, zniekształceniach kręgów oraz zwichnięciach stawów biodrowych.
POGŁĘBIONA KIFOZA

Pogłębiona kifoza- wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym ku tyłowi. Aby ją zwalczyć powinno się pływać wszystkimi stylami na brzuchu natomiast nie powinno się pływać na plecach, jeździć na rowerze, dźwigać ciężarów i gimnastykować się na przyrządach.


Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty