profil

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora.

drukuj
poleca 86% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Achilles i Hektor to jedni z głównych bohaterów fragmentu Iliady. Posiadają wiele wspólnych cech, lecz jednak w ogólnej ocenie ich charaktery pozostają bardzo różne.

Achilles, tesalski bohater, król Myrmidonów we Ftyi, był synem Peleusa i pięknej boginki morskiej Tetydy. Gdy był niemowlakiem matka wykąpała go w wodach Styksu dzięki czemu jego ciało stało się odporne na ciosy, z wyjatkiem pięty za którą go trzymała.

Jego potężna sylwetka i dorodność postawy kontrastowała z delikatnymi rysami pięknej twarzy. Heros o niezwykłym, prawie kobiecym wdzięku, ale jak najbardziej odważnej duszy, ogromnej sile i żelaznym charakterze był greckim ideałem mężczyzny,symbolem męstwa i odwagi. Jego uroda była ogromnym przeciwieństwem osobowości. W czasie walki potrafił być bezlitosny, okrutny i nieczuły. Tylko raz pozwolił sobie na chwile słabości. Po walce i zbezczeszczeniu zwłok Hektora przyjechał do Achillesa Priam – król Troi i ojciec bohatera trojańskiego, aby wykupić od niego zwłoki syna. ,,Achilles wzruszył się. Dwie łzy ściekły po młodych policzkach...”

Mniej trudny charakter miał Hektor, pierworodny syn Priama i Hekabe, mąż Andromachy, ojciec Astyanaksa. Był osobą szczerą, otwartą, choć równie waleczną jak Achilles. Hektor nie dawał się nosić emocjom. W przeciwieństwie do swego wroga zawsze potrafił trzeźwo ocenić sytuację, w której się znajdował, nie pozwalał ambicjom przekroczyć swoich możliwości.

O jego wielkim męstwie może świadczyć to, że nie uciekł przed Achillesem do królestwa, tak jak zrobiła to reszta armii. On zachował spokój i odwagę, mimo że matka i ojciec nawoływali go do powrotu. Za sprawę honoru uważał stanąć twarzą w twarz z przeciwnikiem: ,,Lecz teraz serce mi każe stanąć i zetrzeć się z tobą. Zwyciężę ciebie lub zginę.” Był prawdziwym bohaerem.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z tych wielkich osobowości zasługuje na większe uznanie. Oboje odnaczali się niebanalnymi charakterami i ogromną siłą ciała i ducha. Hektor zdobyl moją sympatie wrażliwością, Achilles wielką odwagą i uporem. Oboje mogą posłużyć jak wzory do naśladowania dla wielu pokoleń.


Julita Pietryga


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
27.9.2007 (21:37)

kapsel4 pewnie Ci powie ze też ją widziałą na tej stronie<lol2>

15.9.2007 (13:38)

Niezłe, ale można by było jeszcze trochę rozbudować

27.7.2006 (12:18)

dobra praca ocena:5/6

Teksty kultury