profil

O czym powinien pamietać każdy człowiek - rozprawka.

poleca 85% 147 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

O czym powinien pamiętać każdy człowiek? Wiele razy zastanawiałam się nad tym pytaniem i dlatego spróbuje przedstawić moje refleksje na ten temat. Sądzę, że każdy z nas próbował dojść samodzielnie do jednoznacznej odpowiedzi. Czy ona jednak istnieje? Czy jest jedna rzecz, o której powinni pamiętać wszyscy ludzie?

Otóż zacznę od sprawy naszego życia. Czym ono właściwie dla nas jest? Wielu z nas odbiera je jako przymusową drogę do tej lepszej krainy, jaką jest życie wieczne. Inni uważają, że jest to główny cel istnienia człowieka. Wszystkich łączy jedno- chęć bycia dobrym człowiekiem przez cały czas mieszkania na ziemi. Czy ci wszyscy ludzie mają określone zasady moralne, którymi kierują się przez całe życie?
Po pierwsze, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że cały świat nie kręci się wokół nich. Przypomina nam o tym Tadeusz Różewicz w „Liście do ludożerców” pisząc: „zrozumcie ludzi jest dużo będzie jeszcze więcej wiec posuńcie się trochę”. Autor nawiązuje do głównej, negatywnej cechy każdego człowieka, jaką jest egoizm. Czy da się ją zmienić? Sądzę, że jest to możliwe, aczkolwiek wiąże się to z ogromną chęcią zmiany samego siebie. Powinniśmy pamiętać o wszystkich, którzy nas otaczają. Przez szacunek, jaki będziemy im okazywać, pokażemy się jedynie z dobrej strony. Nie możemy „patrzeć wilkiem na człowieka”, przecież on jest taki sam jak my.

Po drugie, tylko nieliczne osoby są tolerancyjne. Wydaje mi się, że bez tej cechy bardzo trudno przetrwać w obecnym świecie, w którym zróżnicowanie etniczne, społeczne i religijne jest ogromne. Nie możemy zapominać, że wszyscy ludzie są równi. Każdy z nas rodzi się, umiera i ma prawo żyć na równych zasadach. To, że nie uznajemy danego koloru skóry lub wiary wyznawanej przez pewną osobę świadczy o nas bardzo źle. Nie powinniśmy dopuścić, do tego, abyśmy kierowali się takimi zasadami, jakie panują w krajach o mniej rozwiniętej cywilizacji. Zastanówmy się nad swoim postępowaniem. Skoro jesteśmy rzeczywiście wierzącymi ludźmi nie mamy prawa do potępiania innych wyznawców. „Nie zjadajmy się Dobrze bo nie zmartwychwstaniemy Naprawdę”- tymi słowami sam Tadeusz Różewicz poucza nas- prawdziwych, wierzących i zawsze miłujących bliźniego katolików.

Warto jeszcze omówić kolejną rzecz, o której moim zdaniem powinien pamiętać każdy człowiek. Jest nią po prostu miłość. Czy bez miłości nasze istnienie miałoby jakikolwiek sens? Przecież właśnie dla niej wielu ludzi poświęca całe swoje życie. Czym ona właściwie jest? Uważam, że nie da się jej zdefiniować. Każdy powinien odbierać to uczucie indywidualnie. Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele rodzajów miłości, jednak ja uważam, że liczy się tylko ta jedyna, prawdziwa. Niestety w dzisiejszych czasach wielu z nas zapomina, o tym jakże ważnym uczuciu. Zdarza się tak, że przez szkołę, naukę, pracę, karierę zawodową i tak zwany wyścig szczurów nie odnajdujemy siebie w życiu i najważniejsze wartości przestają się liczyć. Łatwo ulegamy presji otoczenia, tracimy kontakty z ludźmi, izolujemy się i zapominamy o własnych uczuciach. Co należy zrobić, aby to zmienić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Powinniśmy przyhamować na chwilę, zwolnić tempo naszego życia i zastanowić się nad sobą, przyszłością oraz teraźniejszością. Każdy człowiek potrzebuje chwili wytchnienia i odpoczynku od wiru, w jakim się znajduje. Nie znam się na tym, ale chyba właśnie miłość jest najważniejsza w naszym życiu. Bez niej nie byłoby nas na świecie, nie mielibyśmy warunków do prawidłowego rozwoju oraz mielibyśmy bardzo dużo problemów. W związku z tym powinniśmy również się nią podzielić z innymi, otaczającymi nas ludźmi. Jeden serdeczny uśmiech może naprawdę, bardzo dużo zmienić.

Kończąc, stwierdzam, iż nie ma określonych przez nikogo praw, które każdy z nas powinien znać. Z pewnością każdy ma inne zasady moralne, którymi się kieruje, wydaje mi się jednak, że to właśnie szacunek do innych, tolerancja oraz miłość są najważniejsze. Swoje rozważania zakończę pewną radą, jaką kiedyś przekazała mi moja mama: „pamiętaj, żyj tak, aby przez ciebie nikt nie płakał

Słupsk, 25.04.2004 r.
Aleksandra ***********
Klasa 2d

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty