profil

Która z metafor Herberta wydaje Ci się najciekawsza ( najpiękniejsza)? Odpowiedź uzasadnij.

poleca 91% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W wierszu Zbigniewa Herberta pt. „Tren Fortynbrasa „ podmiot liryczny używa wielu metafor. Każda z nich na swój sposób jest ciekawa i porusza ważne momenty , odczucia i przeżycia z życia człowieka. Jedne z nich podejmują rozważania na temat samotności , władzy , inne na temat pracy , dzielności , mężności , a jeszcze inne o śmierci i przemijaniu . Mnie jednak najbardziej oczarowała metafora dotycząca filozofii , którą człowiek kieruje się w życiu.

W słowach ; „wierzyłeś w kryształowe pojęcia a nie glinę ludzką żyłeś ciągłymi skurczami jak we śnie łowiłeś chimery łapczywie gryzłeś powietrze i natychmiast wymiotowałeś nie umiałeś żadnej ludzkiej rzeczy nawet oddychać nie umiałeś „ odnajduję idealistyczne podejście człowieka do życia . Uważam ,że w doskonały sposób ukazana jest postawa takiego człowieka , postrzegana przez realistów żyjących w tym samym świecie co on .Osoba , która nie dostrzega prawdziwego oblicza świata jest jak rybak łowiący chimery – fantazje , urojenia . Taka osoba widziana oczami innych , nie wie co to znaczy naprawdę żyć . Zachowuje się jakby wciąż i bezustannie bujała w obłokach . Mimo wszystko jest to osoba zdolna do rozwijania się duchowo i do stawiania sobie celów życiowych do których dąży i robi wszystko by je osiągnąć .Hamlet zachowuje się zgodnie z zasadami idealistów kierując się w swoim postępowaniu wzniosłymi celami. Jest on postrzegany przez Fortynbrasa jako marzyciel .Taka osoba jak Hamlet wyobraża sobie świat lepszy niż jest w rzeczywistości . Natomiast Fortynbras jako zupełne przeciwieństwo Księcia stąpa twardo po ziemi , nie zajmując się wzniosłymi myślami . Jest on realistą . Patrzy na życie obiektywnie i zauważa jego wady i zalety , nie okłamując się ,że jest inaczej .

Metafora ta niesie pouczenie dla współczesnych ludzi . Przekazuje nam ,iż nie można być tylko realista bądź idealistą , gdyż oba światopoglądy nie sprawdzają się do końca w codziennym życiu . Osoby , które nie są w stanie obierać sobie celów i dążyć do ich zrealizowania , jak również stwarzać nowych ideii nie są ludźmi twórczymi i skazują się na unicestwienie. Tak było i w przeszłości z cywilizacjami starożytnymi . Właśnie z braku rozwoju owe społeczeństwa upadały. Metafora ta jest najciekawszą z tego wiersza , gdyż moim zdaniem porusza najbardziej interesujący temat . Prowadzi do rozważań na temat słuszności światopoglądów którymi się kierujemy . Wzbudza w nas zainteresowanie własną osobą i własnymi przemyśleniami i podejściem do życia. Daje nam możliwość zmiany decyzji .

Moim zdaniem metafora ta przekazuje bardzo wiele cennych informacji , dając nam obraz idealnego podejścia do życia , które odnajdujemy w momencie wypośrodkowania zasad, którymi się kieruje idealista i racjonalista . Człowiek powinien patrzeć na życie realnie, czasami z przymrużeniem oka , lecz nie zapominając o tym ,by żyć i stwarzać dla siebie cele do których powinien dążyć. Człowiek bez pomysłu na życie to człowiek stracony , który pewnego dnia zagubi się w rzeczywistości z powodu swej bezradności .

Nazywam tą metaforę najpiękniejszą , gdyż urzekła mnie jej forma i pomysł , którym posłużył się autor wiersza .W sposób dosadny i jednocześnie prawdziwy opisuje postawy , które reprezentują idealiści i racjonaliści . Uważam ,za bardzo dobre posunięcie autora , fakt,iż nie ocenił żadnej z tej postaw dając nam czytelnikom taką możliwość .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty