profil

Charakterystyka bogini mądrości - Ateny.

poleca 73% 1621 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Atena narodziła się w bardzo nietypowych okolicznościach. Nie była ona dzieckiem bogini, kobiety śmiertelnej czy nimfy, ponieważ jej ojcem i matką był sam Dzeus. Wyskoczyła ona bowiem z mózgu Dzeusa.

Atena miała siwobłękitne oczy, Ubrana była w zbroję, miała tarczę a w dłoni trzymała dzidę.
Była wielką boginią, bo on niel to zależało, czy na ziemi będzie pokój czy wojna. Wspierała ona tylko walczących o dobrą sprawę, toteż gdzie mogła zastępowała przemoc Aresa, swoją mądrością, siłe przemyślościa i czyniła wszystko, by nad gwałtem mogła zatryumfować myść, przenikiwość i mądrość. W walce z Gigantami o Olimp, dokonywała cudów odwagi i bohaterstwa, tak i później zjawiała się tam, gdzie toczył się bój o słuszną sprawę. Po zwycięstwach odkładała zbroję darząc świat dobrodziejstwami pokoju i zajmowała się pracą.
W wolnych chwilach Atena lubiła tkać i wyszywać. Ona to podarowała kobietom igłę, kądziel i wrzeciono. Spod jej rąk wychodziły najcudowniejsze tkaniny i hafty.

Nie była ona jednak wolna od kobiecej próżności. Stanęła bowiem w konkursie z Herą i Ateną o miano najpiękniejszej boginii. Wcześniej zmierzyła się także w konkursie hafciarskim z Archaną. Obie poddały się próbie, którą jednoznacznie wygrała Archana.
Atena była bardzo mądrą boginią. Sam Dzeus zawsze przed podjęciem decyzji pytał ją o zdanie, ponieważ boginii nigdy go nie zawiodła.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury