profil

Charakterystyka bogini mądrości - Ateny

poleca 73% 1827 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Atena narodziła się w bardzo nietypowych okolicznościach. Nie była ona dzieckiem bogini, kobiety śmiertelnej czy nimfy, ponieważ jej ojcem i matką był sam Zeus. Wyskoczyła ona bowiem z mózgu Zeusa.

Atena miała siwobłękitne oczy, Ubrana była w zbroję, miała tarczę a w dłoni trzymała dzidę.

Była wielką boginią, bo on nie to zależało, czy na ziemi będzie pokój, czy wojna. Wspierała ona tylko walczących o dobrą sprawę, toteż gdzie mogła zastępowała przemoc Aresa, swoją mądrością, siłę przemyślnością i czyniła wszystko, by nad gwałtem mogła zatryumfować myśl, przenikliwość i mądrość. W walce z Gigantami o Olimp, dokonywała cudów odwagi i bohaterstwa, tak i później zjawiała się tam, gdzie toczył się bój o słuszną sprawę. Po zwycięstwach odkładała zbroję darząc świat dobrodziejstwami pokoju i zajmowała się pracą.

W wolnych chwilach Atena lubiła tkać i wyszywać. Ona to podarowała kobietom igłę, kądziel i wrzeciono. Spod jej rąk wychodziły najcudowniejsze tkaniny i hafty.

Nie była ona jednak wolna od kobiecej próżności. Stanęła bowiem w konkursie z Herą i Ateną o miano najpiękniejszej bogini. Wcześniej zmierzyła się także w konkursie hafciarskim z Archaną. Obie poddały się próbie, którą jednoznacznie wygrała Archana.

Atena była bardzo mądrą boginią. Sam Zeus zawsze przed podjęciem decyzji pytał ją o zdanie, ponieważ bogini nigdy go nie zawiodła.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (10) Brak komentarzy
13.11.2011 (10:01)

tak 3maj

13.11.2011 (10:01)

=3super=3

11.4.2011 (18:22)

za mało tu tego

Treść sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury