profil

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że "Skąpiec" Moliera to komedia ponura? - rozprawka.

poleca 85% 595 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Skąpiec" jest komedią napisaną przez Moliera (czyli Jeana Baptiste Poquelin). Jest komedią, której język jest aktualny w dzisiejszych czasach i tak samo dociera do czytelnika teraz jak i w XVIII wieku. Jest jedna z najbardziej ponurych komedii tego pisarza.

"Skąpiec" jest komedia charakterów: Harpagon- osoba skąpa, ponura, nie posiadająca w sobie odrobiny radości, przeciwieństwo- jego syn, młody, radosny, zakochany w Mariannie. Na tym przykładzie widać, iż jest to komedia charakterów. Pozostaje pytanie: Czy "Skąpiec" jest komedią ponurą? Myślę, ze tak ale aby to potwierdzić, chciałabym przyjrzeć się bliżej postaci Harpagona- tytułowego skąpca.

Harpagon jest człowiekiem- jak już wcześniej wspomniałam- skąpym, ponurym, szczęśliwym tylko wtedy, gdy ma wokół siebie dużo pieniędzy, Jemu nie zależało na Mariannie; wybrał szkatułkę pieniędzy zamiast życia u boku pięknej, młodej dziewczyny. Nawet pożałował pieniędzy swej córce i synowi, do których miał pretensje, że za dużo wydają na kosztowne stroje, peruki. Był tak chciwy, że nie chciał "dorzucić" ani grosza na śluby swoich dzieci z ich wybrankami życiowymi. W końcu dowiedział się za kogo ludzie z miasta go uważają. Na odwagę, aby powiedzieć to Harpagonowi zebrał się Jakub: "Skoro wiec pan każe powiem otwarcie, że drwią sobie wszędzie z pana. Ze wszystkich stron przycinki za pana musimy znosić, świat nie ma większej uciechy, niż dworować sobie z pana i obnosić coraz to nowe powiastki o pańskim sknerstwie. Jeden mówi, że pan każe drukować sobie kalendarze z podwójną ilością dni krzyżowych i wigilii, aby domownikom nałożyć dubeltową liczbę postów; drugi, że pan zawsze się umie pogniewać o cos na służbę z okazji Nowego Roku lub odprawy, aby móc nic nie dać. Ten opowiada pewnego razu, że pozwałeś pan kota z sąsiedniego domu za to, że panu zjadł resztkę potrawki baraniej; ów, że schwytano pana w nocy, jak pan sam okradał owiec koniem i że własny stangret, ten co tu był przede mną wrzepił panu po ciemku porcyjkę batogów, do których się pan nikomu nie przyznał." A więc na przykładzie cytatu widać, że Harpagon był postacią ponurą.

Ale czy przez to komedia jest także ponura? Na pewno tak. Główni bohaterowie mają ogromny wpływ na rozwój akcji w komedii. Najważniejsze są ich charaktery, bo przecież to wesołość ich charakterów powoduje, iż komedia jest śmiesznym gatunkiem literackim. Oczywiste jest, że oprócz okropnego Harpagona występują także tu postacie sympatyczne; np. Frozyna-intrygantka o wesołym sposobie bycia, a tak sama siebie określa: "...pośredniczę w interesach, daje ludziom przysługi i korzystam jak mogę ze swoich talencików. Wiesz dobrze, że na świecie trzeba umieć sobie radzić; takim jak ja niebo dało w posagu jedynie obrotność i głowę na karku." A więc tu widać, że sama Frozyna uważa się za inteligentną, sprytną, z głową do interesów kobiecinę.

Pomimo to myślę, że "Skąpiec" jest komedia ponurą, która przez to nie podobała mi się. Harpagon jest tu tytułowym bohaterem, który- moim zdaniem- odegrał tu główną rolę. Mimo wesołych postaci przeważająca rolę odegrał skąpy, chciwy, niemiły Harpagon, który swoja postawą spowodował, ze moim zdaniem ta komedia jest ponura.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty