profil

Transport lotniczy

poleca 83% 1687 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Transport lotniczy - jest najnowocześniejszym i najszybciej rozwijającym się rodzajem transportu, ale wymaga dużych nakładów kapitałowych i wysoko wykwalifikowanej kadry. Na jego rozwój i stale postępującą modernizację stać tylko bogate kraje.

W latach 1980-1995 lotnictwo cywilne zwiększyło swój tabor o około 80%, a towarów o 70%. Podobne tendencje odnotowano w Niemczech, Japonii, Francji i Holandii. Transportem lotniczym przewożeni są ludzie i towary z dużą w porównaniu z innymi środkami prędkością, i to w sposób, jak wykazują statystyki, najbezpieczniejszy, powodując przy tym niewielki zanieczyszczenie środowiska. Transport lotniczy jest szczególnie przydatny w szybkim dostarczaniu, nawet na odległe rynki, świeżych owoców, warzyw, kwiatów i ekspresowej poczty.

Liczba samolotów na świecie w 1980 r. wynosiła 33 tys., a w 1994 r. już 44 tys. Największą liczbą samolotów dysponuje USA (16770), Kanada (4490), Wielka Brytania (2642). Polska posiada ich ok. 46. w powietrznej flocie zwiększył się udział samolotów dużych, ciężkich, o napędzie odrzutowym, turbośmigłowym, szeroko-kadłubowym, zabierających kilkuset pasażerów i kilka tysięcy ton ładunku (Boeingi).

Bezpieczeństwo lotów, które jest głównym warunkiem dalszego rozwoju lotnictwa cywilnego, wymaga stałej rozbudowy systemów nawigacyjnych, urządzeń kontroli lotów, radiolokacji i lotnisk. W przewozach lotniczych największe znaczenie mają transatlantyckie połączenia pomiędzy Europą Zach. i Ameryką Pół. USA i Kanadą, z Ameryką Śr., Poł., Japonią i Australią.

Największe porty lotnicze są położone na głównych szlakach powietrznych, w pobliżu aglomeracji i stolic, np. w rejonie Chicago - lotnisko O'Hare, Nowego Jorku - J.F.Kennedy Air port, Tokio - Narita, w Londynie Heathrow, pod Paryżem - Roissy-Charles de Gaulle i inne.

Do największych towarzystw lotniczych, utrzymujących regularne linie, należą: DeltA Airlines, United Airlines, American Airlines, Lufthansa, Air France, KLM, British Airways. Wszystkie one są zrzeszone w organizacji międzynarodowej IATA, która powstała w 1945 r. ma konferencji w Hawanie. Ma ona siedziby: w Montrealu i Genewie. W 1996 r. zrzeszała 254 linie, które łącznie przewoziły w ciągu roku około 1 mld pasażerów. Celem tej organizacji jest rozwijanie bezpiecznego, regularnego transportu lotniczego, zgodnie z zasadami ekonomii, a także ustalenie jednolitych opłat, rozliczeń finansowych, wymiany danych technicznych itp.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata