profil

Izotopy

poleca 92% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

4 miliardy lat temu...
02.12.2000 18:28 (aktualizacja 18:38)
Badanie wieku "księżycowych skał" dostarczyło naukowcom nowych danych na temat tego, co się działo na Ziemi ok. 4 mld lat temu, czyli w czasie, kiedy mogły pojawić się na naszej planecie pierwsze organizmy żywe - podaje najnowszy numer tygodnika "Science". Badanie wieku "księżycowych skał" dostarczyło dowodów na tzw. "księżycowy kataklizm", który mógł trwać 200 000 lat i miał miejsce niecałe 4 miliardy lat temu. To samo spotkało także Ziemię. W tym samym właśnie czasie na Ziemi powstawały pierwsze oznaki życia.

Czy na Ziemi występowało wtedy życie czy też nie, niewątpliwie bombardowanie (inaczej tego nie można nazwać biorąc pod uwagę ilość spadających meteorów) miało na nie wpływ. Wpływ mógł być

dwojaki. Taki kataklizm równie dobrze mógł to pierwotne życie niszczyć, ale także mógł wpływać pozytywnie.
Można sobie bowiem wyobrazić, że wraz z meteorami na Ziemię dostały się cząsteczki

chemiczne, które tutaj nigdy nie występowały. Także zmiana klimatu związana z ciągłym uderzaniem w powierzchnię Ziemi meteorytów mogła się okazać dla pierwszych organizmów żywych odpowiednia.


Analiza 20 znanych meteorytów księżycowych zaprowadziła nawet naukowców do wniosku, że powierzchnia Księżyca w skutek ciągłego bombardowania została stopiona. Efektem takiego bombardowania mogły być kratery większe od tych obserwowanych dzisiaj na Księżycu nawet o 2000 razy.
Ziemia wg naukowców mogła być jeszcze bardziej poszkodowana w czasie tego okresu. Naukowcy obliczają, że z racji większych rozmiarów naszej planety, mogła ona być nawet 10

razy bardziej narażona na spadające skały niż Księżyc.


Mimo, że sam statek Apollo na Ziemię przywiózł aż 382 kilogramy księżycowych skał, naukowcy doszli do wniosku, że nie jest on reprezentatywny. Pochodzi on bowiem zaledwie z kilku blisko położonych miejsc na powierzchni naszego satelity i nadużyciem byłoby na jego podstawie wyciąganie wniosków odnośnie całego obiektu.
Jedyną alternatywą jest więc analiza meteorów, które pochodzą ze Srebrnego Globu. W tej chwili jest znanych 20 skał z Księżyca. Niektóre z nich były znajdowane na pustyniach, inne na Antarktydzie. Najważniejsze jednak jest to, że pochodzą z powierzchni całego Księżyca, a nie jedynie z jego fragmentu.
Barbara Cohen z Uniwersytetu w Arizonie wraz ze współpracownikami Timothy D. Swindle i David A. Kring badała stosunek ilości izotopów znajdujących się w znalezionych na Ziemi meteorytach z Księżyca. Izotopy, to pierwiastki o takiej samej liczbie

elektronów i protonów, ale różnej liczbie neutronów. Po dokładnej analizie okazało się, że badane próbki ok. 3,9 miliarda lat temu uległy zupełnemu stopieniu.


Powierzchnia Księżyca ulec mogła wtedy zupełnemu stopieniu. Na Ziemi skały także mogły być stopione, a oceany najprawdopodobniej wyparowały. Atmosfera ziemska wypełniona została zapewne bardzo gorącymi oparami. Na Ziemi istnieją dowody na podaną w najnowszym "Science" hipotezę. Aż 70 proc. powierzchni Ziemi jest pokryta lawą, która kiedyś była płynna.


Cały układ Słoneczny miał wtedy ok. 750 milionów lat, a sam Księżyc o 50 milionów lat mniej.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty