profil

Postawą człowieka dzisiejszego wobec zła jest często naiwność i nieodpowiedzialność.

poleca 85% 1013 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W życiu często zdarzają się sytuacje, które skłaniają współczesnego człowieka do zastanowienia się nad własnym stosunkiem do zła. Bywa tak, że oczywistość i jawność pojawiającego się okrucieństwa, po prostu zaskakuje. Wówczas człowiek może kierować się niedowiarstwem, na przykład nie chce uwierzyć, że zło jest złem. Zaczyna przekornie interpretować, szukać podtekstów i złudnej nieprawdy. W ten sposób ulega złu i umożliwia jego triumf. To jest naiwna i nieodpowiedzialna postawa, ale jakże częsta w życiu dzisiejszego człowieka
Zdarza się, że ludzie nie reagują na widok osoby zaczepianej i obrażanej, najwyraźniej potrzebującej pomocy. Tłumaczą sobie, na przykład, iż osobnicy biorący udział w tym przykrym incydencie prawdopodobnie są ze sobą spokrewnieni, a w sprawy rodzinne na pewno, nie warto się wtrącać.

Temat postawy współczesnego człowieka wobec zła porusza Sławomir Mrożek w swoim opowiadaniu pt. „Szuler”. Postać tytułowa nie tylko, że się nie maskuje, ale wręcz przeciwnie przyznaje się do tego, że jest oszustem. Niestety, ta ostentacyjna jawność sprawia, że wszyscy wątpią w prawdziwość jego słów. Z tego wynika, że najtrudniej jest uwierzyć w coś oczywistego. Bohaterowie utworu są zaskoczeni szczerością wyznania szulera, nie uwierzyli mu i ślepo brnęli w coraz większy absurd, nie mogąc przestać grać. Bywa więc tak, że człowiek bezwolnie poddaje się złu, wbrew zdrowemu rozsądkowi, dobrowolnie narażając się na różnego rodzaju straty.

Niestety bohaterowie opowiadania Mrożka uosabiają postawy ludzkie charakterystyczne dla współczesnego świata. Nowosądecki prezentuje postawę naiwnego oszukiwania samego siebie, poprzez świadome odrzucanie prawdy i chęć widzenia rzeczywistości w sposób, jaki chce ją widzieć. Narratora charakteryzuje postawa naśladowania innych, bez zastanowienia się, jakie będą tego konsekwencje. Jest to postawa zupełnie nieodpowiedzialna. Trzecia postać gotowa jest przyjąć kłamstwo, które chciałaby usłyszeć w danej chwili. Tak, więc, naiwność, nieodpowiedzialność, uleganie złu, mimo, że jest ono jawne czasem fascynacja złem to cechy charakterystyczne dla dzisiejszego człowieka. Szuler nie namawiał do gry, a jednak mężczyźni, zagrali z nim. Udowodnili w ten sposób, że zło prowokuje do działania i nie można pozostać wobec niego obojętnym.
Człowiek powinien umieć przeciwstawiać się złu w sposób zdecydowany i konsekwentny. Taka postawa niewątpliwie ograniczyłaby szerzenie się zła. Przestępcy i oszuści nie mogliby kpić sobie z innych ludzi, a nieskrywane zło przestałoby triumfować.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury