profil

Człowiek od poczęcia

poleca 85% 327 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Człowiek od poczęcia"


Nasze życie zaczęło się jako zapłodnione jajeczko.
Jeden z plemników ojca połączył się z matczyną komórką jajową pochodzącą z jednego z dwóch jajników, a stało się to w sąsiadujących z jajnikami jajowodach. Na tym etapie mieliśmy rozmiary mikroskopijne. Przez następnych dziewięć miesięcy ta szczególna komórka rosła i dzieliła się kilkakrotnie, aż powstał nowo narodzony człowiek - My!

Cechy:

3 dzień

Zapłodniona komórka jajowa przez pierwsze dni żywi się własnymi zapasami oraz substancjami odżywczymi, pochodzącymi z wydzieliny gruczołów błony śluzowej jajowodu. Przesuwając się wzdłuż jajowodu, dzieli się ona kolejno na 2, 4, 8, 16 itd. i od tej pory nazywana jest zygotą. Te pierwsze podziały komórkowe nie zmieniają jej ogólnej wielkości. Zygota jest otoczona warstwą przejrzystą, gęstą otoczką, która sama też jest owinięta warstwą luźnych komórek pochodzących z jajnika.


4 tydzień

Cztery tygodnie po zapłodnieniu embrion ma około 0,5 mm i waży 1 gram. Można w nim wyróżnić rejon głowy, pączki kończyn jak również związki takich narządów jak np. wątroba. Rozwija się skóra i tkanka nerwowa, łącznie z mózgiem i rdzeniem kręgowym. W tym okresie zarodek jest bardzo podobny do zarodków innych kręgowców. Już wtedy zaczyna tętnić jego własne, maleńkie serduszko.


2 miesiąc

Zarodek przypomina swym kształtem istotę ludzką. Mierzy około 2 cm, a waży 2-3 gramy. Jest połączony z matką pępowiną i ma bardzo dużą głowę (prawie połowa całkowitej długości ciała) z zawiązkami oczu, uszu, nosa i ust. Szkielet zarodka zmienia się z chrzęstnego w kostny, jednak kości nie są jeszcze twarde. Jego kończyny lekko drgają i posiadają już wyraźne zarysy palców. Serduszko tej małej istotki bije 40-80 razy na min.

3 miesiąc

Płód jest znacznie większy, jednak jego długość nie przekracza 10 cm, a waga
30 gram. Ma całkowicie ukształtowane narządy ciała, wykształcone nóżki i rączki. Ten malutki człowieczek zaczyna się lekko kręcić, ćwiczy usta i przygotowuje do opuszczenia łona matki. Układ nerwowy rozwija się bardzo silnie. Następuje wypieranie wód płodowych.
W czasie trzeciego miesiąca życia można już określić płeć dziecka (badanie ultrasonograficzne USG).

4 miesiąc

Po czterech miesiącach życia długość płodu wynosi około 15 cm, a waga 120 g. Niektóre kosteczki zaczynają już twardnieć. Skóra nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Jest cienka, przeświecają prze nią naczynia krwionośne. Powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a serce bije 120-180 razy na min.


5 miesiąc

Skóra staje się nieco grubsza i pokrywa się cienkimi włoskami zwanymi meszkiem płodowym. Paznokcie, brwi, rzęsy rosną. Długość płodu wynosi około 23 cm, a waga 280 g.
Zaczyna ćwiczyć ruchy ssące warg - ssie kciuk.


6 miesiąc

Szkielet kostnieje, płuca przygotowują się, skóra jest tak pomarszczona jak u staruszka, długość płodu to około 30 cm, a waga 640 g. Mózg wielkości łepka od szpilki ma 70 000 komórek nerwowych. Płód zaczyna być coraz bardziej podobny do noworodka.


Człowiek od samego poczęcia rozwija się i jest to dla nas normalne. Jednak szybkość, z jaką to robi zapłodniona komórka jajowa, jest zadziwiająca. W okresie życia wewnątrzmacicznego komórka ta, dzieląc się, powiększa swą masę około biliona razy. Podczas gdy od czasu narodzin do osiągnięcia dojrzałości płciowej masa człowieka zwiększa się około 20-krotnie.

Rozwój zarodka, który możliwy jest jedynie w łonie matki, określa się niejednokrotnie mianem cudu natury. Nic bowiem nie jest do tego stopnia w stanie zadziwić, jak fakt poczęcia i ukształtowania się nowego życia w okresie tak krótkim jak 280 dni...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty