profil

Węże

poleca 85% 139 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Węże (Serpentes) to podrząd gadów z rzędu łuskoskórych. Charakteryzują się niewielką głową, o kościach trzewioczaszki luźno połączonych, co umożliwia im połykanie ofiary w całości, a uniemożliwia żucie pokarmu. Na kościach szczęki i żuchwy liczne zakrzywione ku tyłowi zęby chwytne. U węży jadowitych, obok zębów chwytnych, występują większe od nich zęby jadowe, zaopatrzone w bruzdę lub kanalik, którym jad spływa do ciała ofiary. Język jest długi, rozwidlony na końcu.

Narząd słuchu silnie zredukowany. Oczy nie posiadają ruchomych powiek, są pokryte przezroczystą błoną, która jest zrzucana w czasie linienia. Ciało wydłużone, pozbawione kończyn (u niektórych szczątkowy pas miednicowy). Kręgosłup liczy od 140 do 435 kręgów. Żebra połączone z kręgosłupem za pomocą wiązadeł. Brak mostka i pasa barkowego. Narządy wewnętrzne położone niesymetrycznie. Narząd kopulacyjny podwójny. Jajorodne lub jajożyworodne. Zdecydowana większość prowadzi lądowy tryb życia (nadrzewne, naziemne i podziemne), nieliczne gatunki - ściśle wodny. Mięsożerne.

Występują na całej kuli ziemskiej, we wszystkich środowiskach ekologicznych, z wyjątkiem obszaru wiecznych śniegów i najwyższych gór. Zdecydowana większość żyje w rejonach subtropikalnych i tropikalnych. Podrząd obejmuje ok. 10 rodzin i 2800 gatunków.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta