profil

Rośliny i zwierzęta Niziny Amazonki

poleca 82% 1811 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Roślinność w dorzeczu Amazonki tworzy warstwy. Najwyższe drzewa osiągają 55 m wysokości. Korony niższych drzew dochodzą do 30 m wysokości i tworzą zwarty gąszcz. Im niżej, tym drzew jest więcej. W wilgotnym lesie równikowym rośnie wiele roślin, np. liany czy storczyki. Liany to pnącza zakorzenione w ziemi. Ich cienkie łodygi, owijając się wokół pni drzew, docierają aż do koron, gdzie kwitną i owocują.

Ciekawymi formami roślin są epifity, które rosną na gałęziach lub pniach drzew. Nie są jednak pasożytami. Do epifitów zalicza się m.in. storczyki. Innymi drzewami rosnącymi w Puszczy Amazońskiej są mahoniowiec i kauczukowiec.

W każdej warstwie lasu równikowego występują różnorodne gatunki zwierząt. Ptaki i ssaki zamieszkują korony drzew. Tu bowiem znajdują pokarm - liście, kwiaty i owoce. Owocami żywią się małpy, wiewiórki, nietoperze oraz ptaki: tukany i papugi. Kolorowe, maleńkie kolibry spijają nektar z kwiatów za pomocą długiego dzioba i cienkiego języka. Na zdobycz wśród gałęzi czekają węże, np. boa dusiciel. Na dnie lasu polują jaguary. W lasach dorzecza Amazonki żyje leniwiec. Całe życie spędza, wisząc na konarach głową w dół. Sierść leniwców jest ułożona w przeciwnym kierunku niż u wszystkich innych ssaków - od brzucha do grzbietu. W Puszczy Amazońskiej żyje największy gryzoń świata: kapibara. Znakomicie pływa i nurkuje; palce są połączone błoną pławną.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata