profil

Kino domowe

poleca 85% 164 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Najważniejszą rzeczą odróżniającą oglądanie filmów w domu od oglądanych w kinie jest wielkość obrazu i co ważniejsze dźwięk.

OBRAZ

Obraz kinowy musi być bardzo duży, aby był widoczny przez wszystkich oglądających. Do tego celu wystarczy zwykły telewizor, choć zalecany jest duży kineskop np.28" zapewniający dobrą widoczność całej rodzinie. Większość filmów jest nagrywana w formacie szerokoekranowym (16:9) dlatego też posiadanie telewizora tego typu zapewni najlepszy obraz. Nie jest to wymogiem i tak, telewizor formatu 4:3 zapewni również dobry obraz, a przy filmie w formacie 16:9 pojawią się charakterystyczne czarne pasy na dole i na górze ekranu (letterbox). Źródłem sygnału wizji może być program telewizyjny dostępny w eterze, z sieci kablowej, telewizji satelitarnej, magnetowidu lub odtwarzacza DVD.


Odtwarzacz DVD jest źródłem dobrego sygnału wizji i co najważniejsze odpowiedniego sygnału fonii. Jako jedyny odtwarzacz (oprócz LD) zapewnić może efekty dźwiękowe odpowiadające sali kinowej. Do tego celu konieczny jest odpowiedni system nagłośnienia, bez którego posiadanie odtwarzacza DVD jest pozbawione raczej sensu.


DŹWIĘK

Najważniejszy w kinie domowym jest nie obraz, lecz dźwięk. Dlatego też rozbudowa posiadanego sprzętu AV powinna zacząć się od tego elementu. W kinie domowym mamy do czynienia z dźwiękiem dookolnym (surround) czy inaczej mówiąc otaczającym. Definicje te nie przyjęły się i najczęściej używanym określeniem jest po prostu dźwięk wielokanałowy, określający z samej nazwy wiele źródeł dźwięku.

Aby nie doprowadzić do uszkodzenia wzmacniacza zaleca się, aby dołączone głośniki miały dużą impedancję, nie mniej niż 8omów, co przy szeregowym połączeniu da 16om i na pewno nie powinno wpłynąć na pracę wzmacniacza. Dobrze przy tym jak wzmacniacz dysponuje rezerwą mocy, np. gdy podłączone do niego zestawy są 8 omowe, a może on współpracować także z 4 omowymi. Tym sposobem stwarza się kanał różnicowy (odtwarzający różnicę między kanałem lewym, a prawym) daje to możliwość "przesuwania" dźwięku także przód-tyłu. Ponieważ odtwarzane dźwięki przez ten kanał pozbawione są niskich częstotliwości (bas jako monofoniczny jest odejmowany) to wielkość głośników tylnych nie jest krytyczna i mogą to być dość małe kolumienki. Ponieważ w takim systemie nie ma możliwości regulowania głośności kanału tylnego (jest ona zależna od efektywności zastosowanych głośników, czasem stosuje się regulowany szeregowy rezystor o wartości kilkunastu omów i odpowiedniej mocy), a więc i odpowiedniego ukształtowania sceny dźwiękowej, dlatego też powstały aktywne systemy surround.


W takim systemie główną rolę pełni procesor surround, który w sposób elektroniczny tworzy kanał różnicowy i podaje go na odpowiedni wzmacniacz, tym razem z możliwością regulacji jego wzmocnienia. Dodatkowo jeszcze opóźniając go w czasie, na ogół jest to 15-30ms zależnie od odległości słuchacza po to, aby dźwięki z tyłu były słyszalne później niż te docierające z kanałów przednich. I zarazem zwiększając dynamikę by kanał tylny mógł w pewnych sytuacjach być kanałem dominującym. Dodatkowymi funkcjami są zazwyczaj HALL i ECHO uzyskiwanymi przez różny czas opóźnienia kanału tylnego i pętle pogłosu. Mimo zastosowania czterech głośników jest to system trójkanałowy, dwa tylne są połączone razem i przenoszą pasmo od ok. 200Hz do 5-10KHz. Następnym krokiem było dołączenie kanału centralnego, który przetwarzając sumę kanału lewego i prawego (składowa mono) poprawił odtwarzanie dialogów, stąd jego nazwa dialogowy lub centralny. Taki system nazywa się systemem PROLOGIC.

Jeśli decydujemy się na kino domowe to zadbajmy o komplet pięciu głośników i odpowiedni dekoder z koniecznymi końcówkami mocy. Jeśli nie przewidujemy w najbliższym czasie kupna odtwarzacza DVD w zupełności wystarczy zakup dekodera DOLBY PROLOGIC, który będzie współpracował z telewizorem stereofonicznym jak i magnetowidem (stereo) czy tunerem satelitarnym. Dając w efekcie dźwięk wydobywający się z pięciu głośników. Następną rozbudową systemu może być dodanie subwofera (aktywnego), powinien być on (głośnik) większy od posiadanych kolumn przednich, aby zapewnić większe możliwości w odtwarzaniu niskich częstotliwości. Dodanie małego subwofera do dużych kolumn jest zupełnie bezcelowe. Aby w pełni cieszyć się dźwiękiem z systemu wielokanałowego konieczne jest odpowiednie rozstawienie posiadanych kolumn nie może to być jakiekolwiek upchanie ich po regałach. Dlatego czasem lepiej jest zdecydować się na zakup zestawu małych głośników, łatwo rozstawialnych w pokoju, koniecznie uzupełniając je subwoferem.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Typ pracy