profil

Jestem swatką, w liście do Zbyszka nakłaniam go by ożenił się z Jagienką

poleca 85% 109 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Drogi Zbyszku!

Jesteś młodym chłopcem. Gdy patrzę na Ciebie widzę jak lata mijają. Ty jako mężczyzna musisz sobie uświadomić, że czas pomyśleć o usamodzielnieniu się. Wiem, że nie w głowie Ci małżeństwo. Piszę, więc do Ciebie, aby wyręczyć cię z tej odpowiedzialności.

Obserwuję Ciebie i widzę jak oglądasz się za pannami. Wszystkie są piękne, kuszą nienaganną urodą. Ale taki młody mężczyzna jak ty Zbyszku nie wie, na co powinien zwrócić uwagę. Pragnę Ci pomóc w wyborze, bo uważam, że przyszedł na ciebie czas.
Dla ciebie widzę dwie kandydatki, które zapewne spodobają się i Tobie drogi chłopcze. Danusia Jurandówna ze Spychowa i Jagienka, córka Zycha ze Zgorzelic. Jednak jako starsza kobieta wiem, że odpowiednią kandydatką na narzeczoną jest właśnie Jagna. To młoda i piękna dziewczyna. Wygląda zdrowo i ponętnie. Wiadomo też, że urodzi wspaniałe dzieci, które będą dumą dla Polski. Jest wspaniale przygotowana do życia w rodzinie. Starannie wychowana i umie zajmować się domem oraz dziećmi. Potrafi jeździć konno, polować oraz prowadzić gospodarstwo. Podczas, gdy ty będziesz zajęty własnymi sprawami Jagna zadbać o resztę, bo jest zaradna i pracowita. Wierz mi na słowo, że będziecie szczęśliwi.

Wiem, że myślisz jeszcze o Danusi.Piekna to białogłowa, ale jakby chorowita. Jest to jeszcze dziecko chowane przed trudnościami świata i nie potrafi sobie radzić z własnymi problemami. . Nie zapewni Ci przyszłości i zdrowych dzieci. Będziesz jeszcze przeklinał swoją decyzję. Pamiętaj, że mam doświadczenie i zeswatałam wiele pięknych małżeństw.

Musisz się jednak śpieszyć ze swoim wyborem. Wielu mężczyzn pragnie za żonę Jagienkę. Ma ona ogromne powodzenie. Jest to ciemnowłosa dziewczyna o zgrabnej figurze i żywych oczach. Ma dobre serce oraz odznacza się dużą inteligencją i sprytem. Nie przerażają jej przeciwności losu, jest odważna i ma zdanie na każdy temat. Macie wiele wspólnych cech. Nie będziesz musiał wstydzić się za Jagnę w towarzystwie, ponieważ zna wszystkie szlacheckie obyczaje i jest naprawdę bardzo ładna Uważam, że będziecie wspaniałą parą.
Staraj się, więc ze mną skontaktować jak najszybciej. Pragnę zaaranżować wasze pierwsze spotkanie. Następnie postaram zająć się kolejnymi. Jak Bóg da także zaręczynami w obecności rodziców. Chce być waszą opiekunką i biorę na siebie odpowiedzialność za wasze szczęście.

Więc gdy podejmiesz decyzję pokaż koniecznie ten list ojcu i matce. Są oni ważnym ogniwem.Nie chciałam wspominać, ale za taką fatygę należą się mi jakieś podarki.Wiem,że będą mi się chcieli odwdzięczyć. Więc poproś ich o pieniądze, bo jedzenia mam nadmiar.
Gdy będą gotowi niech napiszą do mnie oświadczenie i przyjadą jak najprędzej na spotkanie i obmówienie szczegółów. Pamiętaj Chłopcze, że mam na uwadze wasze szczęście to jest dla mnie najważniejsze. Tak, więc do zobaczenia Synku.Na pewno podejmiesz właściwą decyzję, a ja dopilnuję wszystkiego.

Z pozdrowieniami Jadwiga z Długolasu

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi