profil

Charakterystyka Tadeusza Soplicy

poleca 81% 1038 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Tadeusz Soplica jest to tytułowy bohater epopei narodowej Adama Mickiewicza. Ponieważ urodził się podczas powstania kościuszkowskiego, na pamiątkę tego otrzymał imię Tadeusz.
Mężczyzna został wcześnie osierocony przez matkę, a od wczesnych lat dziecięcych wychowuje go stryj - Sędzia. Jest synem Jacka Soplicy, a W chwili gdy go poznajemy ma 20 lat.

Tadeusz jest przystojny. Ma kształtna, wysoką postać, szeroki tors i silne ramiona. Cechuje go czerstwość i zdrowie. Wywodził się z Sopliców, którzy „są, jak wiadomo krzepcy, otyli i silni, Do żołnierki jedyni, w naukach mniej pilni”.

Mężczyzna nie jest miłośnikiem nauki. Chętniej poluje i włada bronią, niż czyta książki. Został wychowany w duchu miłości ojczyzny, gotowy jest za nią walczyć. Ceni też rodzime pejzaże i przyrodę, Dobrze jeździ konno. Bohater jest niedoświadczony życiowo. Dzieciństwo i młodość spędził w Wilnie, a ostatnie lata pod opieką surowego księdza. Ma „Duszę czystą, myśl żywą i serce niewinne; Ale razem niemałą chętkę do swawoli.” Tadeusz chce przeżyć miłość i od razu zakochuje się w pannie, którą widział tylko przez chwilę. Jest mało spostrzegawczy. Pomylił swoją ciotkę Telimenę, kobietę dojrzałą z młodziutką Zosią. Tadeusza charakteryzuje również honor i odwaga. W imieniu Sędziego i Podkomorzego wyzywa na pojedynek Hrabiego. Bohater ma postępowe poglądy. Obdarza chłopów ze swojego oraz Zosi majątku wolnością i ziemią, mimo iż zmniejszy to jego majątek.

Uważam, że Tadeusz Soplica jest pozytywną postacią. Uwłaszczając chłopów stał się wzorem dla całej szlachty, a jego patriotyzm i oddanie dla ojczyzny sprawiły, że mógłby służyć przykładem także am. Każdy Polak powinien być takim patriotą jak on.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury