profil

Symbolika liczb

poleca 82% 2845 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Liczbę 1 uważano dawno, dawno temu za liczbę najdoskonalszą. Jest to pierwsza liczba nieparzysta. Wszystkie inne liczby pochodzą od jedynki, np.2, to 1 + 1. Jeden - ile to jest: dużo czy mało? Zastanów się! Wszyscy chcą być pierwsi: w nauce, w sporcie, w zabawie, ale nikt nie chce dostać jedynki z klasówki!

Liczba 2 jest pierwszą liczbą parzystą. Uważana była przed wiekami za liczbę złowieszczą. Często oznaczano nią szpiegów, policjantów albo wysłanników. Jednocześnie jest bardzo ważna: człowiek ma dwoje oczu, uszu, dwie ręce, dwie nogi. Wszyscy na pewno znają przysłowie: " Gdzie dwaj się kłócą , tam trzeci się cieszy".

Liczba 3 to liczba nieparzysta , przynosząca szczęście. Chętnie posługiwali się nią bajarze, pisarze i wróżki. Zauważ tylko: trzej muszkieterowie, trzy wróżki, do trzech razy sztuka, raz, dwa, trzy - start! Znane jest łacińskie przysłowie: "Wszystko, co złożone z trzech, jest doskonałe", a mówić "trzy po trzy" znaczy pleść bez sensu.

Liczba 4 uchodziła za liczbę świętą, zwłaszcza w starożytnej Grecji. Są cztery strony świata, cztery pory roku, a my często szukamy czterolistnej koniczyny, która przynosi szczęście. O człowieku przebiegłym mówi się: "kuty na cztery nogi", a "spadać na cztery łapy" - to bezpiecznie wychodzić z każdej sytuacji.

Liczba 5 uważana była za liczbę szczęśliwą. Była między innymi symbolem potęgi Boga i człowieka (rozstawione nogi i ręce oraz głowa). Mamy pięć palców u ręki, pięć palców u stopy, pięć zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Mówi się: " ni w pięć ni w dziewięć"- bez sensu, "piąte koło u wozu" - rzecz zbędna, "znać coś jak swoje pięć palców" - znać coś bardzo dobrze.

Liczba 6 uznawana była za liczbę szczęśliwą i stała się symbolem pokoju i szczęścia. W religii chrześcijańskiej oznacza liczbę dni, w ciągu których Bóg stworzył świat. Kiedyś w Polsce bito monetę srebrną, która miała wartość 6 groszy. Dziś szóstka to najwyższa ocena w szkole - celujący!.

Liczba 7 to liczba szczęśliwa i magiczna. Nawet dziś niektórzy wierzą w szczęśliwą siódemkę. Siódmy dzień tygodnia to dzień świąteczny, a siódmego dnia miesiąca na pewno spotka nas coś przyjemnego. Na siódme pytanie konkursowe na pewno odpowiemy! Ale mówi się także "ocet siedmiu złodziei" o kimś niezadowolonym lub "od siedmiu boleści" o czymś bez wartości. W bajkach przetrwało siedmiu krasnoludków i siedmiu braci zaklętych w czarne kruki. Podziwiamy siedem cudów świata.

Liczba 8 była uznawana za symbol doskonałości i nieskończoności. Ma duże znaczenie w religii chrześcijańskiej. Osiem osób liczyła załoga Arki Noego ( Noe, jego żona i trzej synowie Noego z żonami. Cyfra 8 również ma określone znaczenie. Są dwa splecione węże kaduceusza. Kaduceusz to laska herolda uważana za czarodziejską, na której wiją się dwa węże i patrzą sobie w oczy. W matematyce posługujemy się znakiem nieskończoności, a jest to cyfra 8 w pozycji leżącej . Cyfra 8 znajdowała się na dawnych monetach hiszpańskich peso wartości 8 reali, równym wówczas 1 dolarowi. Znak $, oznaczający dolara amerykańskiego, kojarzy się niektórym z cyfrą 8. " Ósmy cud świata" to rzecz budząca powszechny podziw.

Liczba 9 uchodziła za liczbę szczęśliwą, która pomnożona stale się odtwarza. Zobaczmy jak:
9 * 2 = 18 i 1 + 8 = 9
5 * 9 = 45 i 4 + 5 = 9
9 * 3 = 27 i 2 + 7 = 9
4 * 9 = 36 i 3 + 6 = 9
6 * 9 = 54 i 5 + 4 = 9
7 * 9 = 63 i 6 + 3 = 9
Liczbą 9 chętnie posługiwano się w magii i bajkach.

Liczba 10 jest sumą pierwszych czterech liczb: 1 + 2 + 3 + 4 =10. Zawsze była uważana za liczbę świętą. Dziesięć to suma palców obu rąk i suma palców obu nóg. Gdy chcemy się uspokoić, liczymy do dziesięciu, gdy chcemy dodać sobie odwagi lub mocy, także liczymy do dziesięciu. Wszyscy znają dziesięcioro przykazań, a często ludzie sami wymyślają dziesięć zasad i zalecają ich przestrzeganie.

Liczba 11 jest między innymi symbolem nadmiaru i przesady, nieporządku i grzechu. Ma duże znaczenie w religii chrześcijańskiej. Oznacza niekiedy grzech, gdyż przekracza 10 (liczbę Dziesięciorga Przykazań). Liczbę 11 znają przedszkolaki w wierszyku Marii Konopnickiej pt. "Pranie" ("Pucu! pucu! chlastu! chlastu! Nie mam rączek jedenastu...").

Liczba 12 była uważana za liczbę szczęśliwą i świętą. Rok ma dwanaście miesięcy, jest dwanaście znaków zodiaku, było dwunastu apostołów, ale i zbójców, tuzin i dwanaście sztuk. Rzymianie na 12 tablicach z brązu spisali kodeks praw. Prawo dwunastu tablic było pierwszym dokumentem pisanym, świadectwem kultury Rzymu. Młodzież rzymska uczyła się z nich czytać.

Liczba trzynaście symbolizuje katastrofę, zdradę i często uznawana jest za liczbę pechową i złowróżbną, chociaż i za liczbę świętą. W czarnej magii wzywano trzynaście demonów, a w sabatach uczestniczyło podobno dwanaście czarownic i Szatan. Ludzie wierzą, że trzynaście jest liczbą pechową. W wielu krajach nie oznaczą się nią numerów pokoi w hotelach, a marynarze niechętnie wypływają w rejs trzynastego dnia miesiąca. Czasem w szkole trzynastego uczniowie nie są pytani i mogą przychodzić w dowolnych strojach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy

nie wiem co o tym myslec.....durnota

musiałam to wydrukować na jutro do szkoły!!!uuuuffffffff!!!!!

thx ;* bardzo się przydała ;* a jeśli chodzi o kyankę to się zgadzam

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata