profil

"Jądro ciemności" jako utwór egzystencjalny.

drukuj
poleca 80% 326 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

"Jądro ciemności” jako utwór egzystencjalny
Książka Josepha Conrada, pt.: „Jądro ciemności” porusza wiele problemów egzystencjalnych. Wiele zagadnień jest ponadczasowych i odnosi się także do dzisiejszych czasów. Jednym z nich jest szeroko pojęta cywilizacja. Jak należy w ogóle rozumieć słowo cywilizacja? Jest to stopień rozwoju osiągnięty przez społeczeństwo w danej epoce historycznej. Wydaje się nam, że cywilizacja może nieść tylko same korzyści, tym czasem tak nie jest. Może mieć ona także charakter destrukcyjny. A swoje tezy postaram się oprzeć właśnie na podstawie tej wspaniałej lektury.
Książka ta opowiada o człowieku, który odbywa swoją życiową wyprawę, podczas której odkrywa ciemną stronę swego charakteru, a także diametralnie zmienia swoja osobowość. Wyprawa ta, oprócz sensu dosłownego, miała być swoistym sprawdzianem swojej wytrzymałości i swych możliwości.

Podróż głównego bohatera może symbolizować wędrówkę przez życie, ale i przeciwności które napotykamy w nim. Każdy człowiek wyznacza sobie swoje życiowe cele, do których dąży, tak jak celem w książce miało być odszukanie Kurtza. Gdy człowiek sobie podwyższa poprzeczkę podczas „skoku” przez życie wtedy wie po co ma żyć i jeszcze bardziej cieszy się z osiągniętego celu.
Droga do osiągnięcia celu jest zawsze długa i kręta, ale gdy już uda nam się dotrzeć, możemy się czuć spełnieni. Przez całe życie uczymy się i dowiadujemy o sobie coraz więcej. Uczymy się na swoich błędach i próbujemy odkryć prawdę – kim jesteśmy i po co żyjemy ? „Jądro ciemności” drzemie w każdym z nas i czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tytułowe jądro ciemności jest wyznaczonym celem, kulminacją, końcem wszystkiego. Człowiek, gdy wkracza w dorosłe życie (w taką podróż) zaczyna się zamieniać i nie ma na to wpływu. Jest to proces automatyczny i nieunikniony. Nigdy nie będzie już takim samym człowiekiem, jest to wyprawa bez powrotu (pewnego rodzaju bilet w jedną stronę).
Musimy sobie uświadomić, że w każdym z nas ukryte jest zło. Trzeba odkryć w jakim stopniu i starać się je w miarę możliwości przezwyciężać. Autor cudownie uwidacznia tułaczkę człowieka przez życie.

Kolejnym problemem egzystencjalnym poruszanym przez Josepha Conrada jest misja cywilizacyjna. W XXI wieku staramy się ułatwiać sobie życie, przez co automatycznie cywilizujemy otaczający nas świat. Powstają wielkie aglomeracje, rozrasta się technologia wraz z postępem czasu. Bohater oprócz odnalezienia Kurtza miał także odbyć misję cywilizacyjną. Książka ukazuje negatywne cechy cywilizacyjne.
Cywilizacja porządkuje i ujarzmia świat, powoduje rozwój technologiczny, ale i może np. wydłużyć życie za pomocą działu usług jakim jest medyka. Lecz cywilizacja, co warto podkreślić, zatraca indywidualizm. Uniformizacja powoduje, że ludzie stają się szarzy i schematyczni. Brakuje wybitnych i wyróżniających się jednostek. Ludzie, wbrew swej woli, zaczynają brać udział w słynnym wyścigu szczurów o sławę i pieniądze.
Książka uwidacznia to co nieuniknione i podkreśla to czego możemy uniknąć. Jednym słowem warto przeczytać aby dowiedzieć się o swoich obliczach i o sensie istnienia.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (23) Brak komentarzy
1.5.2007 (20:49)

moim zdaniem to kompletnie zła interpretacja, same ogólniki, brak konkretów...potrzebuje czegos szczegółowego na mature, gdyz jako jedynej nie czytałam tej książki.... tragedia, nic z tego nie bedzie:/ trzymajcie kciuki za maturzystów, żeby jądra ciemności nie było!!!!!!!!!

27.7.2006 (14:28)

Uważam, że nie wiesz o co chodzi w tej książce.

27.7.2006 (14:21)

Ten kto to napisał minął się z celem o 180 stopnii. Chyba czytał inną książkę. Przecież "jądro ciemności" nie jest motywem końcowego etapu drogi człowieka. Nie tak należy odczytać przesłanie. Sa tu zawarte aspekty nie tyle egzystencji, ile samej słuszności kolonizacji i związanego z tym wyzysku, przy okazji poruszony jest problem teorii Nietzchego, o kreowaniu, tworzeniu i panowaniu jednostek wybitnych ( Kurtz). Ocena jest taka a nie inna. Poza tym liczne błędy stylistyczne.

Teksty kultury