profil

Charakterystyka Robinsona Crusoe - postaci, która może być wzorem dla mnie i moich kolegów.

poleca 85% 1301 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Scharakteryzuj postać która może być wzorem dla mnie i moich kolegów. Uzasadnij swój wybór.

Robinson Cruzoe był synem kupca, mieszkał z rodziną w nadmorskim miasteczku York. Rodzice chcieli, aby synowi było jak najlepiej w życiu. Robinson bardzo ich kochał. Jednak marzenia o dalekomorskich podróżach i ciekawości świata wzięły górę nad miłością i obowiązkowością. Zbuntował się przeciw wszystkim, lekceważąc wszelkie zasady. Postanowił wypłynąć w morze. W czasie podróży na wyspy Karaibskie, jego statek rozbił się. Robinsonowi było dane przeżyć. Gdy obudził się na brzegu nieznanej wyspy, rozejrzał się dookoła i stwierdził, że wyspa jest bezludna.

Jako młody chłopak i nastolatek, Cruzoe był uparty, niepokorny, a przy tym łatwowierny i ciekawy świata. Wszystko się zmieniło gdy staną „twarzą w twarz” z wyzwaniem na wyspie. Nie popadł w rozpacz i lenistwo lecz zabrał się natychmiast do organizacji życia i zapewnienia sobie podstawowych warunków do przetrwania. Ułożył systematyczny rozkład zajęć. Sporządził kalendarz roczny. Wykonał proste narzędzia pracy i podstawowe przedmioty potrzebne do życia.
Po kilku latach twardej szkoły na wyspie zmienił się bardzo jego wygląd zewnętrzny. Robinson stał się wysokim umięśnionym i wysportowanym mężczyzną. Jego twarz opaliła się, urosły mu włosy i gęsta broda. Na wyspie nosił stroje uszyte ze skór zwierzęcych. Miał też część strojów europejskich z rozbitego statku „Diana”. Dzięki swej pracowitości oraz zaciętości, zbudował dom
i zagrodę. Siła psychiczna i samodzielność pozwoliła mu przetrwać długie lata na wyspie. Dzięki wrażliwości, Cruzoe wyzwolił z rąk kanibali tubylca, któremu dał na imię Piętaszek. Główny bohater książki Daniela Defoe z młodego chłopca stał się silnym, wytrwałym i dzielnym mężczyzną. Twarda szkoła życia pozwoliła mu docenić wartość powrotu do ojczyzny, po długich latach samotnie spędzonych na bezludnej wyspie.

Wybrałem tego bohatera jako wzór, ponieważ pomimo, iż znalazł się na bezludnej wyspie, potrafił sobie poradzić. Nie tylko przeżył ale również nie załamał się psychicznie. Gdybym ja był na jego miejscu z pewnością nie byłbym taki dzielny. Podziwiam ludzi, którzy radzą sobie w życiu. Uważam, że Robinson jest wzorem do naśladowania dla chłopców w moim wieku.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata